Klasa Vc realizująca program Klasy Tradycji Wielokulturowych wyruszyła w Podróż do Puńska

Klasa Vc realizująca program Klasy Tradycji Wielokulturowych wyruszyła w Podróż do Puńska

16 października, 2024 roku klasa Vc realizująca program Klasy Tradycji Wielokulturowych wyruszyła w Podróż do Puńska – do miasteczka zamieszkałego przez społeczność Litwinów.

Wcześniej Bożena Szroeder opowiedziała o historii i kulturze Litwinów, o miejscach ważnych dla społeczności w Sejnach – Szkoła litewska - "Žiburys", Dom litewski, Pomnik Antanasa Baranauskasa, dawna drukarnia Wydawnictwa Šaltinis, dawne Gimnazjum litewskie. Wprowadziła dzieci w literaturę litewską czytając fragmenty i po polsku i litewsku (w wersji litewskiej wiersz odczytała wychowawczyni p. Alicja Staśkiej) poematu wybitnego poety, biskupa Antanasa Baranauskasa, zaprezentowała dzisiejszą prasę litewską – dziecięcą i dla dorosłych, opowiedziała o tradycji tzw. Księgonoszy. Osobna część zajęć dotyczyła litewskich krzyży (Słoneczka) i sztuki ludowej. Puńską opowieść w Muzeum Stara Plebania poprowadziła p. Julia Racis – nauczycielka, autorka podręczników do historii, przewodniczka po Puńsku i regionie, kustoszka Muzeum im. J. Vainy. Dzieci zwiedziły dawną Kancelarię kościelną, poznały niezwykle bogate zbiory sztuki ludowej- tkaniny, stroje ludowe, krajki, ceramika, wyroby ze słomy – pająki, wieńce dożynkowe, firanki z bibuły, pisanki. W neogotyckim Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod opieką p. Julii i z jej komentarzem obejrzały witraże, ołtarze z litewską ornamentyką, chorągwie, serwety zdobione litewskim haftem. Podróż zakończona została w Skansenie Wsi litewskiej z zagrodą wiejską z przełomu XIX i XX wieku..
Po powrocie do Sejn odbyły się kolejne warsztaty, tym razem praktyczne- poprowadzone przez artystkę, rękodzielniczkę, tkaczkę, znawczynię tkaniny ludowej – Urszulę Wasilewską. Dzieci poznały ornamentykę litewską, poznały symbolikę zawartą w krajce. Pod opieką mistrzyni powstały torby użytkowe ozdobione ciekawymi ornamentami, które przeniesiono na torby metodą tepowania.

fot. Bożena Szroeder