Klasa Sztuki Ludowej w podróży do Warszawy

Klasa Sztuki Ludowej w podróży do Warszawy / 23.05.2024

We czwartek, 23 maja 2024 roku w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza, Klasa Sztuki Ludowej była w podróży, zwiedziła dwie warszawskie wystawy.

Pierwsza z nich bardzo ważna dla naszych artystycznych działań dotyczących ornamentyki ludowej to stała ekspozycja w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Grupa zobaczyła stroje ludowe ze wszystkich regionów Polski, ich bogactwo w ozdobne dodatki ( krajki, zapaski taśmy itp.), wełniane tkaniny z których są wykonane poszczególne elementy stroju, koszule z naturalnego płótna z ręcznie haftowanymi motywami roślinno -kwiatowymi itp.. Klasa V c obejrzała także inne elementy sztuki ludowej: tkane kilimy, kufry, narzędzia codziennego użytku, przedmioty kowalskie, wiklinowe, pająki ze słomy, zdobione ręcznie pisanki, kolorowe malarstwo prymitywne itd.
Druga to wystawa immersyjna Gustawa Klimta w Soho Art Gallery na Pradze. Ta ekspozycja to połączenie sztuki z nowoczesną technologią- taki zestaw to zupełnie nowa jakość i nadzwyczajne, nowe doświadczenie dla młodzieży . Grupa między innymi mogła oglądać w dużych formatach dekoracyjność i ekspresję koloru w obrazach wielkiego malarza. Było to już zupełnie inne doświadczenie obcowania ze sztuką, niż to, z którym zetknęła się grupa w Muzeum Etnograficznym. Oprócz okularów VR, które przenosiły do wirtualnego świata, gdzie obrazy ożywały, w dużych formatach w przestronnej sali można było obejrzeć obrazy na całej przestrzeni ścian, podłóg i sufitu i posłuchać historii z różnych okresów twórczości Gustawa Klimta

Młodzież przespacerowała się też warszawskim Nowy Świat. Po drodze wstąpiliśmy na chwilę do kościoła św. Krzyża, gdzie w jednej z kolumn świątyni spoczywa zamurowane serce Fryderyka Chopina.

Fotograficzną relację z podróży wykonała Marzanna Zianowicz oraz Urszula Wasilewska.