Niepublikowane wspomnienia babki ciotecznej prowadzą autorkę przez międzynarodowe archiwa, labirynt języków i rzeczywistych miejsc w Polsce, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Przeprawa przez Bałtyk, dwa wciąż istniejące adresy w Telszach i Wilnie zakreślają ostatni etap podróży, który urywa się na granicy z Białorusią pod dziko rosnącym krzakiem kaliny koralowej. Wiosną roślina ta zakwita kremowobiałymi kwiatami, jesienią zmieniającymi się w okrągłe, półprzezroczyste, jaskrawoczerwone jagody, po zgnieceniu krwawiącymi ciemno-różowym sokiem. W mitologii słowiańskiej kalina koralowa symbolizowała słońce, czyniąc je nietykalnym i świętym. Mówiono, że łączy świat żywych ze światem umarłych. Pozyskany na pograniczu naturalny barwnik, strzępy tekstów zapisanych w obcym alfabecie, długie kadry wideo przedstawiające niemal puste ulice oraz wybrzmiewające w opowieści starej kobiety znajome nazwy roślin – to osobliwa pozostałość pamięci składająca się na rozwarstwiony obraz wykorzenienia w trakcie postępującego zapominania.
Autorka wystawy, Natalia Szostak jest artystką wizualną łączącą tradycyjne i nowe techniki plastyczne, działania w przestrzeni i tekst. Absolwentka Uniwersytetu Stanowego San Francisco w Kalifornii, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Adiunkt na Wydziale Grafiki szczecińskiej Akademii Sztuki. (nataliaszostak.com)
Wystawę oglądać można w Domu Pogranicza w Sejnach przy ul. Piłsudskiego 37 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
fot. Piotr Myszczyński