Jednym z naszych zadań w ramach tego projektu było przygotowanie, wspólnie z młodymi ludźmi z Sejn i Suwałk, wywiadów ze świadkami transformacji ustrojowej w Polsce - nauczycielami, sąsiadami, samorządowcami z naszego regionu.
Część z nich została zaprezentowana po raz pierwszy szerszemu gronu w ramach wydarzenia otwierającego interaktywną wystawę zatytułowaną Wędrowna Pracownia.
Wystawa ta zawiera w sobie relacje świadków historii z jedenastu krajów europejskich - Polski, Litwy, Portugali, Włoch, Belgii, Holandii, Czech, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji i Grecji. Historie, które możemy za jej pośrednictwem poznać, dotyczą pozornie różnych wydarzeń, okresów i kontekstów - wspólnie tworzą jednak niezwykle bogaty zbiór, w którym szukać można odpowiedzi na główne pytanie stawiane przez twórców - “Czy moja demokracja jest Twoją demokracją?”.
Za nami kilka dni przesiąkniętych niezwykłymi rozmowami - czas poznawania inności, opowiadania sobie nawzajem o miejscach, z których pochodzimy, o ich najpiękniejszych, ale także najbardziej wymagających stronach. Szukania wspólnych płaszczyzn i ciekawości wobec tego, co nas różni. Był to także czas wypełniony wspólną, kolektywną pracą - często przebiegającą w skupieniu i ciszy, która wyjątkowo silnie kontrastowała z ogromną różnorodnością języków obecną nie tylko w naszej grupie, lecz także na otaczających nas ulicach Antwerpii.
Pod koniec tego roku wystawa zawita do Sejn - wcześniej jednak przemierzy całą Europę, prezentowana w największych europejskich stolicach takich jak Ateny, Amsterdam czy Wilno. Wszędzie tam towarzyszyć jej będą wydarzenia artystyczne, edukacyjne i kulturalne.
fot. Agata Wasilewska