BLISKI NAM ŚWIAT z Krzysztofem Czyżewskim rozmawia Paweł Średziński

BLISKI NAM ŚWIAT z Krzysztofem Czyżewskim rozmawia Paweł Średziński

Cykl rozmów "Bliski nam świat" realizowany jest przez "Dom Spotkań z Historią"

Spotkanie poświęcone Pograniczu i Ośrodkowi Pogranicze, ale przede wszystkim Krzysztofowi Czyżewskiemu, człowiekowi, który stał się jego częścią. W rozmowie z nim, zrealizowanej w dworze Miłosza w Krasnogrudzie, odpowiemy na wiele pytań dotyczących fenomenu pogranicza. Czym jest pogranicze? Czy dialog na pograniczu jest tak trudny? I czy pogranicze nie powinno nas łączyć, zamiast dzielić? Jakie pogranicze jest dziś, w dobie kolejnych granicznych kryzysów? Czy czeka nas zamykanie granic i budowa kolejnych murów? Czy też pokonamy te trudności? Porozmawiamy również o wsparciu, jakie udziela ośrodek ukraińskim artystom.

To polsko-litewskie pogranicze jako miejsce swojej działalności i jako dom wybrał Krzysztof Czyżewski, polski pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" (Borderland - Pogranicze, Sejny) w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. Jako eseista współpracował z paryską „Kulturą" do końca jej istnienia. Jego eseje ukazują się w prasie polskiej i zagranicznej. Jest autorem publikacji poświęconych pograniczu oraz tomów poezji – w 2021 roku ukazał się kolejny z nich „Żegaryszki 2".

Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Miłośnik przyrody, dziennikarz i historyk. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, między innymi „Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą” (2010), „I have a dream: słowa zburzyły mury” (2014) czy „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” (2020)”. Laureat plebiscytu „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” czy „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.