Pracownie krasnogrudzkie. Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca – Inna - Swoja.
Finansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants and co-financed by the Polish funds.
Projekt "OPOWIEŚCI O WSPÓŁISTNIENIU. Medea: Obca - Inna - Swoja” otrzymał dofinansowanie z Programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014
W programie Medeapont „Most – opowieść o współistnieniu”, udział biorą mieszkańcy Sejn, Gib, sąsiadujących z Krasnogrudą wiosek – przede wszystkim dzieci i młodzież. Na bazie przygotowanego i nowocześnie wyposażonego kompleksu pracowni (budynek tzw. „Ptaszników” z pracownią ceramiczną, malarstwa i grafiki, budynek tzw. „Oficyny” z pracowniami przygotowanymi do prowadzenia wszelkiej działalności artystycznej), realizowany jest nowy, całoroczny program pt: „Most – opowieść o współistnieniu”, który jest jednym z elementów projektu „Medea: Obca – Inna – Swoja” . Pracownie mają autorski charakter.
Pracownia Słowa i Opowieści - poświęcona dwóm wielkim archetypom-symbolom naszej kultury obecnym od początku w pracy Pogranicza, pojęciom: Most oraz Obcy/a – Inny/a. Pracownia prowadzona przez Krzysztofa Czyżewskiego i ma charakter warsztatów, seminariów i wykładów
Pracownia Obrazu i Nowoczesnych Mediów zaprosiła zainteresowanych współczesną technologią wizualną do tworzenia pod okiem artystów prac z pogranicza viedo-artu, wizualizacji oraz dokumentu, tak fotograficznego jak i wideo, które w nowoczesny sposób odnosić się będą do miejsca, problematyki inności, mostu, granicy, spotkania, wykluczenia itp. Pracownię prowadzi Patryk Masłowski.
Pracownia Ziemi skupia się wokół tematów związanych z “rytmem” natury. Pod przewodnictwem “mistrzów” (etnologów, ornitologów, botaników, starszych mieszkańców, zielarzy itp.), zgłębia rytuały i obrzędy związane z Ziemią i kalendarzem przyrodniczym - czterema porami roku. Praca polega na odnajdywaniu tych wątków w mitologiach, lokalnych legendach, ustnej tradycji związanych z bezpośrednio otaczającą naturą (drzewa, jezioro, zioła, zwierzęta, ptaki). Warsztaty zmierzać będą do stworzenia artystycznej “Mapy Ziemi” zawierającej wiedzę zdobytą podczas projektu. Pracownię prowadzą: Ksenija Konopek (dzieci starsze), Iwona Zaborowska - (dzieci młodsze) oraz Marcin Siuchno - ornitolog (gościnnie)
Pracownia Tkania oparta jest na systematycznej, artystycznej pracy, której inspiracją będą bogate tradycje tkackie naszego regionu - tkanina dwuosnowowa oraz tzw. sejpaki. Wielopokoleniowa grupa uczestników (mistrzami będą między innymi twórcy ludowi specjalizujący się w tkaninach litewskich, białoruskich) będzie wspólnie tworzyła, przez 365 dni jedną tkaninę, która stanie się bazą i scenografią do tzw. dzieła zbiorowego. Pracownia prowadzona jest przez artystkę plastyczkę, tkaczkę - Urszulę Wasilewską.
Pracownia Głębokiej Pieśni - odnosi się do bardzo bogatej tradycji pieśni tego regionu - pieśni litewskich, białoruskich, żydowskich, Rosjan staroobrzędowców a także polskich. Pracownia prowadzi warsztaty śpiewu, a repertuar związany jest z kalendarzem liturgicznym i przyrodniczym. Pracownia prowadzona jest przez Wojciecha Szroedera.
Pracownia Misteriów Dzieciństwa - odwołuje się do czasów dzieciństwa i zbiera pojęcia związane z matecznikiem, domem i gniazdem (np. kołysanki, wyliczanki, bajki na dobranoc, zabawki, dziadkowie, piastunki, sekrety itd). Zajmuje się także doświadczeniem przekroczenia progu domu, wyjścia w świat i pierwszego zetknięcia z innością. Pracownia ma charakter warsztatów teatralnych, a prowadzi ją Bożena Szroeder.
Pracownia Maski – jest ważnym elementem pracy z innością. Nawiązuje do starożytnych tradycji teatru greckiego, ale także i lokalnych tradycji bałtyjskich. Maski staną się elementem scenografii i kostiumu do przygotowywanego widowiska - dzieła zbiorowego. Pracownię prowadzi Wiesław Szumiński.
Pracownia Muzyki Miejsca jest programem opartym na poszukiwaniu nowego brzmienia Sutartines - tradycyjnych litewskich pieśni wielogłosowych z okolic Sejneńszczyzny. Ideą projektu jest skomponowanie nowego brzmienia muzycznego w oparciu o tradycje pieśni. Zajęcia prowadzą zarówno specjaliści od muzyki tradycyjnej, etnomuzykolodzy, jak i młodzi kompozytorzy i instrumentaliści z Polski i Litwy. Program stanowić będą cykle warsztatów (instrumentalny, aranżacyjny, kompozycyjny, elektroakustyczny). Trzonem i główną składową zespołu Muzyki Miejsca jest młodzież polska, litewska i Rosjanie staroobrzędowcy z okolic Sejn i Krasnogrudy. Pracownia prowadzona jest przez muzyka - Michała Moniuszko.
Pracownia Archeologii Pamięci współtworzy młodzież licealna. Zajęcia i warsztaty to zbieranie opowieści o miejscu, spotkania ze świadkami dawnych czasów, rozmowy w rodzinach młodych ludzi, wspominanie dawnego sąsiedztwa. Zebrane opowieści staną się treścią tzw. dzieła zbiorowego. Całość zapisywana i dokumentowana. Pracownia prowadzona jest przez Małgorzatę Sporek Czyżewską.
Pracownia Spiżarnia Kolchidy – odnosi się do świata medycyny ludowej, zbiera informacje o ziołach, roślinach leczniczych. Pracownia prowadzona jest przez Mariolę Mitros.
Pracownia Biblioteka Kolchidy - oparta jest na codziennej pracy służącej tworzeniu kolekcji tematycznej odnoszącej się do zagadnień: Medea i Argonauci, starożytna Grecja, Kolchida, Misteria i teatr antyczny, Mit i kultura. Pracownia gromadzi książki oraz artykuły, czasopisma, wycinki prasowe, ikonografię, filmy, materiały audio, rejestracje widowisk teatralnych oraz spotkań. Jest źródłem inspiracji i bogactwa wiedzy w pracy wszystkich Pracowni Edukacji Artystycznej. Pracownię prowadz Agata Szkopińska.