Sejpak to bardzo ważna w historii regionu sejneńskiego dekoracyjna technika rękodzielnicza, która pochodzi z XIX w. Tkaniny wykonywane tą metodą przechowywane w posażnych kufrach, świadczyły kiedyś o zamożności rodziny. Towarzyszyły przy narodzinach, ślubach i innych ważnych uroczystościach, przez co ich wykonywanie szybko stało się ulubionym zajęciem młodych kobiet, które samodzielnie przygotowywały sobie wyprawę ślubną.
W Pracowni Tkania Pogranicza zorganizowana zostanie nauka wykonywania sejpaka na starych, zabytkowych krosnach ludowych. Po raz kolejny w historii pracowni pięcioosobowa grupa osób -dorośli i młodzi poznawać i uczyć się będą zapomnianej techniki wybieranej. Przekazem wiedzy teoretycznej oraz nauczeniem każdego uczestnika sprawnego wykonywania sejpaka zajmie się mistrzyni Małgorzata Huścio- jedna z ostatnich tkaczek, która projektuje i wykonuje tą techniką tkaniny. Podsumowaniem będzie prezentacja efektów działań: wystawa wykonanych prac oraz pokaz dokumentacji projektu- fotograficznej i filmowej.
Projekt autorstwa Urszuli Wasilewskiej otrzymał dotację od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowy Instytucji Kultury.