Józef Piłsudski na Suwalszczyźnie, spotkanie z autorem projektu Andrzejem Sidorem, 24 listopada 2023.

Plakat_Pilskudski_Andrzej_Sidor_SEJNY A3

Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone związkom Józefa Piłsudskiego z Suwalszczyzną, które odbędzie się 24 listopada w piątek o g. 17 w przestrzeni świetlicy "Zustricz" (dawna biblioteka).
Autorem badań jest znakomity fotografik związany z regionem Andrzej Sidor.

Na spotkaniu zostanie zaprezentowany film dokumentalny i prezentacja z wyjątkowymi zdjęciami z albumów rodzinnych, będzie też rozmowa z historykami i bohaterami wywiadów.

"Nazywam się Andrzej Sidor i od wielu lat zajmuję się dokumentowaniem fotograficznym tradycji Podlasia oraz pogranicza polsko-litewskiego. W swoich wędrówkach z obiektywem po Suwalszczyźnie często słyszałem opowieści o Józefie Piłsudskim.

W tych stronach pamięć o Marszałku jest ciągle żywa. Chętnie rozmawia się tutaj o Piłsudczykach, legionistach, legendarnych oddziałach Korpusu Ochrony Pogranicza… Wiele instytucji wybrało Marszałka na swojego patrona, między innymi przedszkole im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach, czy Szkoła Podstawowa im. Aleksandry Szczerbińskiej w Suwałkach. Niekiedy w ogródkach przydomowych można spotkać pomniki Józefa Piłsudskiego.

W Sejnach i Suwałkach aktywnie działają także grupy Związku Piłsudczyków.
W Polsce Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego jest znany od pokoleń. Mało kto jednak wie o jego związkach z Suwalszczyzną.

Zadaniem projektu jest stworzenie i artystyczne opracowanie kolekcji fotograficznej wraz z nagraniami opowieści okolicznej ludności o Marszałku Piłsudskim i jego żonie Aleksandrze Szczerbińskiej pochodzącej z Suwałk.
Ta interesująca historia warta jest przypomnienia."