GRUPA LET'S TALK AUGUSTÓW

21 IX 2023

W dniach 21.09, 22.09 oraz 25.09 Dwór Miłosza oraz Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odwiedziły dzieci oraz młodzież ze szkoły podstawowej Let's Talk w Augustowie.

Podczas 3 dniowej wizyty grupa 33 uczniów klas 4, 5, 6, 29 uczniów klasy 0 i 1. I 30 uczniów klas 2. I 3 poznały historię Dworu w Krasnogrudzie oraz zapoznały się z twórczością Czesława Miłosza. Grupa wzięła udział w dwóch warsztatach: Warsztat przyrody prowadzony przez Kseniję Konopek, oraz Warsztat Plastyczny w Pracowni Gucia Zaczarowanego prowadzony przez Joannę Rakucewicz i Dorotę Jaczewską. Po krótkiej przerwie zaprosiliśmy dzieci na projekcję Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza.

W Pracowni Przyrody

Najpierw usłyszeliśmy opowieść o doktorze Muchołapskim, wyobrażaliśmy sobie jak byśmy się czuli zmniejszeni do wielkości owada. Pogoda była słoneczna, więc spędziliśmy kilka godzin w parku obserwując przyrodę. Z lornetkami, lupami i otwartymi oczami przemierzaliśmy park krok po kroku i wpatrywaliśmy się we wszystko co przyciągało naszą uwagę...norki i dziuple, porosty i mchy porastające korę drzew, olbrzymie owocniki grzybów na martwych pniach, owocom i szyszkom drzew, pokrzywom, żabom skaczącym pod podagrycznikami, pustym muszlom ślimaków, mrówkom pod kamieniami, śladami po bobrach, wykrotom …Zabraliśmy  kilka kropel wody z jeziora Hołny żeby obejrzeć je pod mikroskopem. Mikroskop „ujawnił” też tajemnice ptasich piór, liści lilii wodnych, pokrzyw (widzieliśmy jej parzydełka i zrozumieliśmy dlaczego mamy bąbelki na skórze po oparzeniu), kamieni ze skamielinami i jeszcze wiele innych.


W pracowni Gucia Zaczarowanego dzieci usłyszały fabułę ulubionej książki z dzieciństwa Miłosza, dowiedziały się, jakie przygody miał Gucio, po czym wykonały pamiątki związane z miejscem: witrażyki z zebranych w czasie spaceru roślin, wizerunek Miłosza na płóciennych torbach, oraz ozdobione wstążkami z bibuły kolorowe "latawce" z własnoręcznie wykonanych, inspirowanych przygodami Gucia ilustracji.