Opowieści o współistnieniu w Gruzji - dzień 7

Pogranicze w Gruzji 1

Dzisiejszy dzień grupa Kronik Sejneńskich zaczęła od zwiedzenia Kutaisi, a Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego o świcie wyruszyła w podróż na północ, do położonej w górach krainy Swanetii.

Młodzież z Kronik Sejneńskich najpierw odwiedziła 11-wieczną katedrę Bagrati, do której wspinała się długimi schodami, a potem miejscowe muzeum sztuki, gdzie w małej, niepozornej sali chowały się obrazy Pirosmaniego czy Korneli Sanadze.

Z Kutaisi niespodziewanie wyjechali w krótką podróż do Kumistavi, do Jaskini Prometeusza. Tam szli ponad kilometrowym korytarzem głęboko w dół, a chwilę później wysoko w górę. Wokół rosły niesamowite konstelacje stalaktytów. Nacieki przybierały formy totemów albo ludzkich twarzy. Rzeźbiły splątane figury albo wisiały nad głowami, wyglądając jak woskowe świece. Z jaskini cała grupa wypłynęła małą łodzią, chwilę po pokazie świetlnym.

W tym czasie w Państwowym Muzeum Historycznym w Kutaisi odbywało się spotkanie autorskie z Krzysztofem Czyżewskim wokół nowego wydawnictwa: "Małe centrum świata” zostało już przetłumaczone i wydane w języku gruzińskim!


Wieczorem w tym samym muzeum Małgorzata Sporek-Czyżewska opowiadała o nie-muzeum, o Krasnogrudzie, a Bożena Szroeder o Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza.

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 15

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 16

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 17

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 18

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 18

Krzysztof Czyżewski w Gruzji 4

Krzysztof Czyżewski w Gruzji 5

Krzysztof Czyżewski w Gruzji 6

Krzysztof Czyżewski w Gruzji 7

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 19

Kroniki Sejneńskie w Gruzji 29

Małgorzata Sporek-Czyżewska w Gruzji 2

Bożena Szroeder w Gruzji 1

Weronika Czyżewska w Gruzji 1