Pierwszy dzień poświęciliśmy na podróż, która nie należała do najkrótszych i zakwaterowanie w hotelu. Cały program rozpoczęliśmy w piątek wcześnie rano, gdzie już o 9.30 w Bibliotece Uniwersyteckiej czekał na nas Łukasz Krzyszczuk. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć wspaniałą kolekcję manuskryptów i inkunabułów żydowskich zgromadzoną przez włoskiego bibliofila Leona Vita Saravala oraz posłuchać historii nie tylko o tych arcy starych księgach, lecz również o dziedzictwie kulturowym, technikach iluminacji, pisania czy wyrabiania papieru.
Kolejnym punktem naszej ścieżki była Dzielnica Czterech Wyznań na Starym Mieście. Spacer rozpoczęliśmy od późnobarokowego kościoła ewangelickiego Opatrzności Bożej, z którego przeszliśmy do Synagogi pod Białym Bocianem, a następnie odwiedziliśmy rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy oraz prawosławny kościół Soboru Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy. W każdej ze świątyń byliśmy goszczeni piękną opowieścią.
Druga część dnia należała do teatru. Po obiedzie spotkaliśmy się z profesorem dr hab. Januszem Deglerem – historykiem literatury polskiej, literaturoznawcą i teatrologiem. Tematem wykładu profesora była archiwizacja dziedzictwa teatralnego oraz postać Witkacego. Spotkanie było dla nas uwerturą do wieczornego wyjścia do teatru na dramat “Szewcy” - autorstwa przybliżonego nam wcześniej przez profesora Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Drugi dzień naszej podróży, był nie mniej intensywny. Rozpoczął się od wizyty w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zwiedzaliśmy trzy wystawy. Pierwsza poświęcona była Pan Tadeusz Różewicz, druga Misja: Polska opowiadała o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych, na przykładzie życiorysów Jana Nowaka – Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Trzecią wystawą był Rękopis „Pana Tadeusza”.
Po zwiedzaniu muzeum mieliśmy wielkie szczęście spotkać się z Robertem Losiakiem, muzykologiem i współtwórcą uniwersyteckiej Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego Instytutu Muzykologii. Dzieląc się z nami nagraniami starych dzwonów wrocławskich oraz nagraniami charakterystycznych miejsc Wrocławia, opowiadał czym jest pejzaż dźwiękowy miasta i jak możemy go badać.
Wieczór zwieńczył koncert Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego - “Drogi do klasycyzmu”. Słuchaliśmy między innymi utworów Jana Sebastiana Bacha (w tym również pięknego Contrapunctus I ze słynnego zbioru ,,Kunst der Fuge”) oraz koncertu klarnetowego A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Ostatni dzień naszego pobytu był pożegnaniem z Wrocławiem, odwiedziliśmy Ostrów Tumski – najstarszą zabytkową część miasta, gdzie podziwialiśmy wnętrze Archkatedry św. Jana Chrzciciela.
Przed nami jeszcze kolejne podróże, poprzedzone wcześniej spotkaniami we Dworze Miłosza w Krasnogrudzie - Międzynarodowe Centrum Dialogu, podczas których będziemy się do nich przygotowywać. Do zobaczenia
LEKTORIUM SEJNEŃSKIE/ WROCŁAW - program podróży
Czwartek, 27 października 2022
Dzień podróży
Piątek, 28 października 2022
9.30 - 11.00 - Wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu w Pracowni Najstarszych Zabytków Piśmiennictwa. Spotkanie z Łukaszem Krzyszczukiem.
12.00 - Dzielnica Czterech Wyznań – obszar Starego Miasta we Wrocławiu, pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Prowadzi Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
16.00 – Wrocław Tadeusza Różewicza. Spotkanie z Prof. dr hab. Januszem Deglerem – historykiem literatury polskiej, literaturoznawcą i teatrologiem.
19.00 – „Szewcy” Stanisław Ignacy Witkiewicz, opracowanie tekstu i reżyseria Stanisław Melski.
Sobota, 29 października 2022
10.00 – 14.00 - Muzeum Pana Tadeusza – zwiedzanie wystaw:
- Misja: Polska: o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego
- Pan Tadeusz Różewicz
-Rękopis Pana Tadeusza
16.00 - 17:30 - Czym jest pejzaż dźwiękowy miasta i jak możemy go badać? - spotkanie z Robertem Losiakiem, muzykologiem i współtwórcą uniwersyteckiej Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego Instytutu Muzykologii
19.00 – Drogi do klasycyzmu. Koncert Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. W programie: J.S. Bach Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus I; J.S. Bach / W.F. Bach Uwertura g-mollBWV 1070; J.S. Bach Die Kunst der Fuge BWV 1080: Contrapunctus II; C.Ph.E. Bach Sinfonia h-moll Wq 182/5; F.X. Richter Sinfonia D-dur (Riemann 47); W.A. Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622
Niedziela, 30 października 2022
Dzień podróży
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura dostępna 2021”
Fundacja Pogranicze Piłsudskiego 37, 16-500 Sejny www.pogranicze.sejny.pl