Pierwszego dnia naszej wyprawy odwiedziliśmy Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o losach emigrantów, nadziejach, trudnościach, wyzwaniach i niebezpieczeństwach wiążących się ze zmianą miejsca zamieszkania, opowieści, które są szczególnie ważne dzisiaj.
Następnie udaliśmy się do Filharmonii Bałtyckiej, żeby świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki wsłuchując się w kompozycje Schuberta, Beethovena czy Mendelssohna wykonywane na skrzypcach i fortepianie przez Alene Baevą i Vadyma Kholodenko.
Drugi dzień naszej podróży to wizyta w Europejskim Centrum Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie wsłuchiwaliśmy się w historię ruchu, który doprowadził do przemian ustrojowych w Polsce opowiedzianą z wielu stron i perspektyw poprzez nowoczesną wystawę.
Po zwiedzaniu ECS mieliśmy niezwykłe szczęście spotkać się z Pawłem Huelle, który opowiedział nam o Gdańsku - mieście złożonej i częstokroć trudnej pamięci, które jest głównym bohaterem jego opowiadań.
Wieczór zwieńczyła premiera opery Król Roger autorstwa Karola Szymanowskiego w adaptacji przygotowanej przez zespół Opera Bałtycka w Gdańsku.
Ostatni dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zwiedziliśmy ten wyjątkowy budynek, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim, który jako jedyny na świecie posiada otwierany dach, a jego wnętrze, choć nowoczesne, przenosi widzów do czasów Szekspira.
Przed nami kolejne wyprawy, a wcześniej spotkania w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie, podczas których będziemy się do nich przygotowywać.