Trwają rezydencje choreograficzne w Białej Synagodze. Gościmy tancerzy Julię Dondziło i Szymona Tura

Rezydencje choreograficzne w Białej Synagodze 2023 - Julia Dondziło i Szymon Tur

Od 3 do 9 września, w Białej Synagodze w Sejnach, w ramach programu rezydencji choreograficznych, gościmy dwójkę tancerzy - Julię Dondziło i Szymona Tura. Rezydencje realizowane są w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok.

Założeniem programu rezydencyjnego jest stworzenie warunków niezależnym choreografom i artystom tańca do rozwoju własnej praktyki choreograficznej. Celem rezydencji jest wypracowanie lub udoskonalenie autorskich metod pracy - narzędzi twórczych, metod prowadzenia tancerza lub komunikacji z nim, doskonalenie w pracy z nowymi środkami wyrazu (nowymi mediami, kostiumem, rekwizytem), pogłębienie współpracy z innym artystą (tancerzem, kostiumografem, dramaturgiem, reżyserem światła, innym choreografem itp.), także z osobami spoza środowiska tanecznego, osobami niebędącymi profesjonalistami lub reprezentującymi społeczność lokalną lub inny cel wskazany przez choreografa.

W ramach tego programu odbędą się otwarte warsztaty ruchowe "Laboratorium taneczne", które 8 września 2023 w Białej Synagodze poprowadzą rezydenci - Julia Dondziło i Szymon Tur.

fot. Agata Wasilewska




Julia Dondziło - choreografka, tancerka, badaczka tańca oraz instruktorka tańca, artystka niezależna - działa twórczo w Polsce i Francji. Poprzez transgraniczną współpracę rozwija swą wrażliwość artystyczną biorąc udział w międzynarodowych projektach. Założycielka Compagnie de danse Julia Dondzio działającej w regionie Paryża. Od 2012r. stworzyła około dziesięciu autorskich produkcji powstawałych podczas rezydencji w Indiach, Francji i Estonii. W swojej działalności rozwija szeroko pojętą kulturę choreograficzną poprzez łączenie teorii i praktyki. Jako badaczka i krytyczka źródeł w 2017r. zrealizowała badania nad archiwami ikonograficznymi „Święta Wiosny” w choreografii Wacława Niżyńskiego z 1913r. z programu „Muzyczne Białe Plamy” dla Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, które stanowiły naukową i poetycką podstawę do solowego projektu tanecznego "Kobieco-wiośnie". Nagrody i wyróżnienia: spektakl dla najmłodszych „ Grafeet” został doceniony na Festiwalu Najmłodszych w Poznaniu ( 2022), kreacja "Kobieco-wiośnie" została nagrodzona w 2018r. : III miejsce w kategorii solo lub duet w Ogólnopolskim Konkursie Młodych choreografów organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Sukces stanowi pierwsza nagroda za spektakl " Stan doskonały" realizowany z Joanną Malitka w konkursie choreograficznym 3...2...1...TANIEC /Krakowski Teatr Tańca i Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie (2012).

Szymon Tur - Artysta ruchu, aktor-tancerz specjalizujący się w tańcu współczesnym. Absolwent kierunku Taniec na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Cechuje go różnorodność technik tanecznych, którymi operuje oraz wysoka świadomość ciała. Pracę z ruchem zaczynał od stylów streetowych, szkolił się w Studiu Działań Kreatywnych DanceOFFnia oraz w Szkole Tańca 4konekt. Jego ulubionym narzędziem eksploracji ruchu jest improwizacja. Swój warsztat szkolił pod okiem licznych pedagogów i pedagożek m.in: Jacka Łumińskiego, Anny Nowak, Sharon Reshef-Armony, Seba Majewskiego, Jacka Owczarka, Anny Sawickiej-Hodun, Karoliny Garbacik, Macieja Kuźmińskiego, Ilony Trybuły, Janusza Skubaczkowskiego, Louise Frankenhuis, Moniki Witkowskiej, Darka Nowaka, Anny Mikuły. Swoje doświadczenie nabyte w trakcie studiowania na Zakładzie Tańca przy Akademii Muzycznej i na licznych warsztatach w kraju i za granicą wykorzystuje przy pracy z choreografem Maciejem Kuźmińskim w spektaklu tanecznym „Everyminute Motherland” będącym aktem oporu wobec zbrodni wojennej w Ukrainie oraz przy pracy w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie został zaproszony do zbudowania roli w spektaklu „Marta. Figura Serpentinata”.




Projekt jest realizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec. Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego