Cafe Europa w Bukareszcie
Café Europa jest specyficznym rodzajem kawiarni literackiej, stworzonej w 1997 roku przez Krzysztofa Czyżewskiego. Skupia pisarzy, poetów, artystów z krajów Europy Środkowowschodniej, którzy spotykają się w różnych miastach europejskich, kreując przestrzeń publicznej debaty na temat kultury. Integralną częścią spotkań jest czytanie utworów literackich i prezentacje artystyczne. Zamierzeniem twórców jest odtworzenie tradycji kawiarni literackich i artystycznych istniejących w Europie na początku wieku, oferujących artystom i pisarzom różnych nacji i orientacji kulturalnych możliwość spotkania. Celem spotkań Café jest też zebranie w jednym miejscu twórców kultury generacji 35-45 z co najmniej trzech krajów w celu kreowania wspólnej postawy kulturalnego zaangażowania, tolerancji, wielokulturowości, wysokich wartości kulturalnych i humanistycznych.
Dotychczas twórcy z kręgu Café Europa spotkali się w Lublanie, Krakowie, Sztokholmie, Amsterdamie, Poznaniu. W dyskusjach i prezentacjach zawsze biorą też udział literaci i artyści z miast, gdzie odbywają się spotkania.
W ramach spotkania w Bukareszcie odbyły się:
- cztery sesje i okrągły stół poświęcone problemowi postmodernizmu w Europie Środkowowschodniej
- dwa wieczory literackie.
W rumuńskich magazynach kulturalnych ukazały się wywiady z uczestnikami Café Europa, a wydawnictwo "Paralela 45" opublikowało materiały ze spotkania – zbiór tekstów zatytułowany "Smak postmodernizmu we Wschodniej Europie".
W Café Europa w Budapeszcie uczestniczyli:
- Ester Babarczy - Węgry;
- Magda Carneci - Rumunia;
- Gheorghe Craciun - Rumunia;
- Krzysztof Czyżewski - Polska;
- Ales Debeljak - Słowenia;
- Peter Jukes - Wielka Brytania;
- Chris Keulemans - Holandia;
- Ion Bogdan Lefter - Rumunia;
- Christopher Merrill - USA;
- Carmen Musat - Rumunia;
- Ana Pejcinova - Macedonia;
- Mileta Prodanović - Jugosławia;
- Nino Žalica - Holandia-Bośnia.
23-26 listopada 2000 - Cafe Europa
16 grudnia 2010 10:59
Miejscem kolejnego spotkania Cafe Europa było Międzynarodowe Centrum Sztuki Współczesnej (ICCA) w Bukareszcie, Rumunia. Zorganizowały je Magda Carneci, prezez ICCA, krytyk sztuki i pisarka i Irina Cios, dyrektor ICCA. Współorganizatorami były instytucje: AICA-Romanian Section, ASPRO (Stowarzyszenie Pisarzy Rumunii), META Foundation