Uczą się tkania starą techniką

Uczą się tkania starą techniką

O warsztatach tkania na ramie w Sejny.net 17/11/2021 09:01

Do grudnia potrwają w Sejnach warsztaty tkania unikatową litewską techniką, występującą na Sejneńszczyźnie. Wkrótce odbędzie się wystawa tkanin wiązanych na ramie. Projekt w Pracowni Tkania Ośrodka "Pogranicze" wsparło Ministerstwo Kultury.

 

W Sejnach trwają prace nad wyjątkowymi tkaninami.

- Uczestnicy projektu poznają tajniki archaicznej, ludowej techniki, która kiedyś cieszyła się dużą popularnością, a jej głównymi twórcami byli Litwini zamieszkujący nasz region. Tą zapomnianą techniką wykonywano głównie obrusy, makaty i nakrycia, które zdobiły elementy wiejskich domostw - podaje Urszula Wasilewska, specjalizująca się w tkactwie animatorka kultury, pracownica Wydawnictwa "Pogranicze".

Najpierw uczestnicy warsztatów zapoznali się z bogatą historią, wzornictwem i różnymi sposobami wykonania takich tkanin.

- Mistrzynią, która przez parę miesięcy wprowadza wybrane, chętne osoby w tajniki tej dawnej sztuki, jest Anna Budzejko z Puńska. Prowadząca przybliża stare i współczesne tradycje związane z zastosowaniem tej pięknej techniki komponowana i wypełniania wzoru na ramie. Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała bogate zbiory litewskich tkanin wiązanych. Osobną prezentację swojego długoletniego dorobku miała też mistrzyni, która w Pracowni Tkania zaprezentowała swoje prace zainteresowanym - kontynuuje Urszula Wasilewska.

Najważniejszym etapem zadania jest nauka wykonywania takich tkanin. Po rozrysowaniu plastycznych projektów uczestnicy przygotowywali specjalne ramy oraz naturalne lniane i wełniane nici, aby wykonać samodzielnie autorskie ozdobne obrusy i makaty.

Będzie okazja je obejrzeć, bo autorka projektu już teraz zapowiada wystawę prac, połączoną z pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej. Zaprosi na nią szkoły, a następnie wszystkich chętnych do obejrzenia unikatowego rękodzieła, tak mocno zakorzenionego w lokalnej tradycji.

Program realizowany od maja do grudnia 2021 roku dotowany jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fot. mat. Pogranicza

Czytaj na stronie Sejny.net