Sejneńskie rozmowy - spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami

Sejneńskie rozmowy - spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami

Środa, 25 września 2019, Biała Synagoga, godzina 18.00. Goście: Ludwika i Henryk Wujcowie. Zapraszamy!

Gośćmi pierwszej jesiennej odsłony Sejneńskich rozmów będą Ludwika i Henryk Wujcowie - działacze społeczni i opozycyjni, współpracownicy KOR. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku.

Sejneńskie rozmowy
Goście: Ludwika i Henryk Wujcowie
Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski
25 września (środa), godzina 18.00
Biała Synagoga w Sejnach
Wstęp wolny

Ludwika Wujec – działaczka społeczna i samorządowa, nauczycielka, współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, współtwórczyni „Robotnika” i „Niezależności”, redaktorka w Agencji Solidarności, internowana w okresie stanu wojennego. W latach 80. Współtworzyła redakcję podziemnego „Tygodnika Mazowsze”, następnie była asystentką Tadeusza Mazowieckiego przy obradach Okrągłego Stołu i zastępczynią dyrektora Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Wolności i Solidarności; w 2016 wraz z mężem została uhonorowana Nagrodą im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, były wiceminister rolnictwa, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. społecznych. Współpracownik KOR, współzałożyciel i redaktor podziemnego czasopisma „Robotnik”, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Internowany od 13 grudnia 1981 do września 1982, następnie do 1984 i ponownie od czerwca do września 1986 więziony. W latach 1987–1988 członek, a od 1988 do 1990 sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego. W 2004 został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w 2006 prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu; w 2015 został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego; w 2016 wraz z żoną został laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Sejneńskie rozmowy to cykl spotkań zainicjowany w Pograniczu na początku 2019 roku. Zapraszani goście – autorytety zarówno młodego jak i starszych pokoleń – wśród których są wybitni aktorzy, działacze społeczni, edukatorzy, artyści – tak z Polski i całego świata, jak i ci dobrze znani lokalnej społeczności, pochodzący z Sejneńszczyzny, rozmawiają o sprawach ważnych, aktualnych problemach nurtujących współczesnego człowieka. Rozmowy prowadzi Krzysztof Czyżewski, miejscem spotkań jest Biała Synagoga w Sejnach – zwana sejneńską agorą – czyli przestrzeń idealna do wymiany poglądów, dzielenia się różnymi punktami widzenia, komentowania rzeczywistości z coraz to innej perspektywy. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty.

Do tej pory gośćmi Sejneńskich rozmów byli: Łona, Radek Liszewski, Mikołaj Trzaska, sejneńscy lekarze: Teresa Witkowska, Henryk Usowicz, Robert Wojczulis, Maja Komorowska, Natalia Szroeder, sejneńskie nauczycielki: Barbara Kukolska, Jolanta Olsztyn, Hanna Tomal, lekkoatletka Maria Andrejczyk.

Sejneńskie Rozmowy