"Przebaczyć i tworzyć przyszłość. Irena Veisaitė Człowiekiem Pogranicza"

"Przebaczyć i tworzyć przyszłość. Irena Veisaitė Człowiekiem Pogranicza"

"Gazeta Wyborcza Białystok", 1 czerwca 2019

Na łączeniu niepogodzonych i budowaniu mostów spędziła całe życie. 91-letnia Irena Veisaitė, litewska intelektualistka, badaczka, krytyk teatralny i obrończyni praw człowieka otrzymała w Sejnach tytuł Człowieka Pogranicza. To pierwsza kobieta nagrodzona honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze.

W piątkowy (31 maja) wieczór w Białej Synagodze w Sejnach, w gronie przyjaciół, gości z Polski i Wilna, Irena Veisaitė odebrała tytuł z rąk ekipy Pogranicza pod wodzą Krzysztofa Czyżewskiego. On sam nazywa Irenę Veisaitė „naszą mistrzynią z Wilna”. W laudacji podkreślał jej odwagę cywilną, nieustanną wiarę w drugiego człowieka i umiejętność otwarcia się na Innego.

Punkt odniesienia
– Jej ścieżka praktykowania etosu pogranicza, życiowa postawa i twórczość stanowią dla nas inspirację, wsparcie w chwilach zwątpienia i najważniejszy punkt odniesienia – podkreślał Krzysztof Czyżewski, który wraz z pracownikami od 20 lat tytułem Człowieka Pogranicza nagradza i popularyzuje pracę współczesnych budowniczych mostów. Tytuł przyznawany jest wybitnym Europejczykom, szerzącym idee porozumienia i przełamywania uprzedzeń.

Dotychczas taki tytuł otrzymali: Jerzy Ficowski (znawca twórczości Brunona Schulza i twórczości romskiej), Tomas Venclova (wybitny litewski publicysta), Arvo Pärt (estoński kompozytor), Bohdan Osadczuk (publicysta ukraiński) i Claudio Magris (pisarz włoski).

(moż)

Czytaj cały tekst na stronie GW Białystok