Poszczególnym spotkaniom przewodził jeden temat wiodący. Odbyło się dwanaście spotkań. Każde podzielone na dwa etapy.
Pierwszy etap: wykłady i dyskusja, debata pod kierunkiem Artysty. My przedstawiliśmy swoje poglądy na wybrany temat. Artysta – Osoba, którą opaczność obdarzyła widzeniem szerszym, dogłębniejszym, bardziej szczegółowym, oraz wiedzą, powiedziała nam o tym jak można widzieć to zagadnienie. Opowiedziała również o zagadnieniach z teorii sztuki a szczególnie możliwości zilustrowania tematu wiodącego za pomocą technik plastycznych i o tym, czy ktoś już to zrobił. Drugi etap - wspólne, grupowe stworzenie jednego wspólnego dzieła ilustrującego temat wiodący.
Podczas projektu powstało dwanaście dzieł. W spotkaniach uczestniczyła grupa około trzydziestu osób z Sejn i okolic. Zwieńczeniem projektu była duża wystawa oraz przygotowanie i wydanie Sejneńskiego Kalendarza Sztuki Młodych, który ma być równocześnie katalogiem wystawy, relacją z dyskusji prowadzonych podczas spotkań oraz reportażem fotograficznym z naszej wspólnej pracy. Obrazy będą prezentowane w najczęściej odwiedzanych przez Sejneńczan miejscach np. sklepach, urzędach, szkołach.
W spotkaniach i pracy rocznej brała udział młodzież polska i litewska, a wykładowcy – artyści wywodzili się zarówno z kultury litewskiej jak i polskiej.
3 lipca 2005 roku odbył się w Białej Synagodze wernisaż wystawy pt. 12 miesięcy wieńczący projekt "Związani z miejscem". Zaprezentowane zostały owoce naszej całorocznej pracy, dokumentacja, no i oczywiście Kalendarz.