"Barwy ochronne" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Projekcja filmu

"Barwy ochronne" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Projekcja filmu

Wtorek, 17 grudnia 2019, Biała Synagoga w Sejnach, godzina 17.00. Zapraszamy!

We wtorek 17 grudnia zaprezentowany zostanie jeden z najsłynniejszych filmów kina moralnego niepokoju w nowej, zrekonstruowanej cyfrowej wersji. Projekcja jest uzupełnieniem spotkania z Krzysztofem Zanussim, które odbędzie się w sobotę 14 grudnia w ramach Sejneńskich rozmów (Sejneńskie rozmowy. Gość: Krzysztof Zanussi).

Projekcja filmu "Barwy ochronne" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (1976)
wtorek 17 grudnia
godzina 17.00
Biała Synagoga w Sejnach
wstęp wolny

Barwy ochronne (1976) - film fabularny w reżyserii Krzysztofa Zanussiego zaliczany do nurtu kina moralnego niepokoju. Osią filmu jest pojedynek postaw dwóch językoznawców, idealistycznego asystenta Jarosława Kruszyńskiego i cynicznego docenta Jakuba Szelestowskiego podczas studenckiego obozu językoznawczego. Jakub próbuje uświadomić Jarkowi, że ten nie dostrzega powszechnego kunktatorstwa oraz korupcji panującej na wyższej uczelni.

Zrealizowany przez Zespół Filmowy „Tor” film Zanussiego spotkał się z powszechnym uznaniem, zdobył Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, na którym doceniono również scenariusz Zanussiego oraz rolę Zbigniewa Zapasiewicza (jako Jakub Szelestowski).

Krzysztof Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, 9 spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego "Tor". W latach 1971-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w 1975-78 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 członek Komitetu Kinematografii.

Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m. in . w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Jest także reżyserem teatralnym - reżyseruje m. in. w teatrach w Mediolanie, Palermo, Bonn, Krakowie, Bremie, Bazylei. Odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami o odznaczeniami, m.in. Nagrodą "David di Donatello", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier dans l'ordre des Arts et des Lettres (Francja). Autor książek "O montażu w filmie amatorskim" (1968), "Rozmowy o filmie amatorskim" (1978). W 1990 został wybrany Prezydentem Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA). Konsultant Papieskiej Rady do Spraw Kultury w Watykanie, b. wiceprzewodniczący Rady Programowej Telewizji Polskiej, b. prezydent Stowarzyszenia EUROVISIONI. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2011 członek zarządu Akademii.