Urszula Wasilewska laureatką stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie „ Mistrz -Uczeń” 2024

"Od narodzin do śmierci. Krajka litewska".

Od czerwca do grudnia mistrzyni Anastazja Sidor z Puńska i uczennica Urszula Wasilewska z Pogranicza realizować będą stypendium NIKiDW.

Jego celem będzie nauczenie się i poznanie krajki litewskiej, jednej z najstarszych technik tkackich naszego regionu bogatą w historię, wzornictwo i symbolikę. Przez siedem miesięcy na specjalnie do tego skonstruowanych krosnach uczennica pod okiem mistrzyni uczyć się będzie wykonywania litewskiej krajki. Umiejętność samodzielnego posługiwania się tą techniką stanie się pretekstem do jej dalszego upowszechniania. Pierwszymi uczniami – praktykami staną się osoby tworzące Pracownię Tkania w Pograniczu które z powodzeniem odtwarzają od wielu lat stare techniki tkackie Sejneńszczyzny.

Anastazja Sidor tkaniem krajek zajmuje się od 12 roku życia. Wiedzę zdobywała u lokalnego twórcy ludowego, tkacza Antoniego Kosy. Swoją pasję rozwijała w wieku dorosłym, podnosząc wiedzę zarówno z zakresu praktyki, jak i teorii, o czym świadczą studia etnograficzne ukończone pod kierunkiem prof. Mariana Pokropka. Pomimo kierunkowego wykształcenia jest przede wszystkim praktykiem, specjalistą najwyższej klasy oraz twórczynią ludową cenioną nie tylko w Polsce ale i za granicą.Wielokrotnie była powoływana do jury w konkursach tkackich jako mistrz rzemiosła ludowego. Jest autorką polsko-litewskiego wydawnictwa pt: ”Krajka w życiu człowieka”, w którym opisuje praktyczne zastosowanie krajek dawniej i współcześnie. Przez wiele lat współpracowała z Juozasem Vajną, założycielem Muzeum Etnograficznego w Puńsku, gdzie inwentaryzowała i opisywała zgromadzone przez niego zabytki sztuki ludowej.

Urszula Wasilewska od ponad 35 lat jest związana zawodowo z kulturą i sztuką ludową Sejeńszczyzny. W 1993 roku rozpoczęła pracę w Ośrodku „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Od początku pracy w Pograniczu zajmuje się dziedzictwem związanym z kulturą i sztuką ludową regionu. W 1994 roku odbyła w Siedmiogrodzie miesięczny intensywny staż tkacki pod okiem węgierskich artystów rękodzielników. Po powrocie stworzyła Pracownię Tkania, która do dziś prowadzi bardzo bogaty program. Jest stypendystką Ambasady Amerykańskiej. Odbyła staż w ramach Leader-Ship Program, gdzie w USA poznawała tradycje związane z rzemiosłem tkackim. Jest autorką projektów: "Z Sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana.", “Od narodzin do śmierci. Krajka Litewska”, "Tkaniny wiązane na ramie. Unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny", “Piękno starego ornamentu. Powrót do tkania sejpaka”, które finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi "Mistrz-Uczeń" ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

LOGO-NIKiDW-4na3

www.nikidw.edu.pl