Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza I edycja/2020r.
Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza to cykl działań artystycznych, warsztatów, koncertów, spektakli, lekcji literackich dla 200-osobowej grupy dzieci ze szkoły podstawowej w Sejnach, która poprzez sztukę i edukację uczestniczyć będzie w bogatej ofercie poznawania dziedzictwa wielokulturowego regionu, w ciekawym pozaszkolnym programie spotkania z teatrem, muzyką – także-klasyczną, literaturą i sztuką ludową. Osią tematyczną programu będzie „małe centrum świata”, czyli pogranicze jako miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne tradycje, kultury, języki, religie.
Przewodnikami i mistrzami będą wybitni artyści różnych profesji, opiekunami merytorycznymi prowadzącymi zajęcia pozaszkolne będą nauczyciele. Projekt zakończony zostanie wielkim świętem, przygotowana zostanie wystawa, zaprezentowane zostaną efekty.
Zajęcia prowadzone będą w kilku blokach tematycznych:
- Klasa Literacka: program ogniskował się będzie wokół trzech pisarzy, którzy związani są z sejneńskim pograniczem: Miłosza, Baranauskasa i Rozenfelda. Wiedza o ich życiu i twórczości składa się na wielowątkową opowieść o bogactwie kulturowym regionu, która przekazywana będzie za pomocą warsztatów literackich, wykładów, czytania dokumentów archiwalnych, filmów, podróży do miejsc oraz spotkań ze specjalistami i badaczami ich twórczości.
- Klasa Muzyki Klasycznej: dedykowany klasie VII program ma na celu poszerzenie wiedzy młodych ludzi w zakresie historii muzyki, której to dziedziny nie obejmuje podstawowe nauczanie szkolne. Program skupiać się będzie na historii muzyki od samych jej początków kształtowania się w kulturze człowieka, aż po czasy współczesne z uwzględnieniem równie ważnej jej części praktycznej - słuchania i zaznajamiania się z wielkimi dziełami muzycznymi, które będą rozwijać w młodych ludziach wrażliwość na subtelne piękno sztuki, rozbudowywać wyobraźnię muzyczną i wpływać pozytywnie na stan skupienia i rozwój inetelektualny. Szczególnie ważne będą dla nas postacie wybitnych kompozytorów wywodzących się z różnych tradycji, a mających związki z naszym regionem - np. Achron z Łoździej, M. Ciurlionis.
- Klasa Teatralna: zakłada wyposażenie młodych ludzi w wiedzę o europejskiej kulturze humanistycznej, w której tradycje teatru sięgają źródeł starożytności i kultury śródziemnomorskiej. To wiedza o sposobach, w jakich przez stulecia człowiek wyrażał swoje odczuwanie świata, upominał się o wartości, konstatował złożoność czasu, w którym przyszło mu żyć.
- Istotą programu Klasy Muzyki Miejsca będzie zbudowanie zespołu muzycznego spośród grupy dzieci i młodzieży, którzy wcześniej w żadnym stopniu nie byli związani z muzyką. Muzyka Miejsca z Sejn powstanie przy użyciu tradycyjnych instrumentów akustycznych i nowoczesnych instrumentów elektronicznych, a także i przede wszystkim będą to dźwięki natury - wody, kamieni i drewna. Podstawą harmonii dźwiękowej będą nagrania terenowe wykonane przez każdego z uczestników zespołu.
- Klasa Sztuki Ludowej to w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu spotkanie z bogatą tradycją rękodzielniczą Sejneńszczyzny. Prowadząca opowie o wszystkich wymyślonych i stosowanych przed laty, dziś unikatowych technikach tkackich. Zaprezentuje różnorodne przykład tkanin, które znajdują się w bogatych zbiorach Pogranicza, a więc narzuty, kapy, bieżniki tkane metodą podbieraną dwu- i wielonicelnicowe, sejpaki, dywany dwuosnowowe oraz krajki litewskie.
Program dotyczący tradycji wielokulturowych dedykowany jest najmłodszym uczniom – trzecio i czwartoklasistom. Spotkania warsztatowe, które wprowadzą dzieci w tradycje sąsiedzkie regionu, będą miały charakter wykładów a także podróży/wycieczek związanych z tematem. Ważnym narzędziem będzie sztuka i jej elementy (rzeźba, malarstwo, ceramika, śpiew, taniec, sztuka ludowa). Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, i trwać będą cały dzień lekcyjny. Drugim elementem programowym będą podróże do miejsc ważnych kulturowo czy religijnie. Każda z klas będzie brała udział w trzech podróżach – do litewskiego Puńska, Gabowych Grądów zamieszkałych przez Rosjan staroobrzędowców i Suwałk - do Muzeum Okręgowego, gdzie znajduje się znakomita wystawa dotycząca naszych terenów.
Partnerem działania jest Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sejnach
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
oraz z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego