Małe Centra Świata
Małe Centra Świata - rezydencje
Program rezydencyjny realizowany jest jako część większego programu Małe Centra Świata wspieranego przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Program jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania współczesnej kultury i edukacji.
Problemem jest anachronizm kultury, ograniczający jej działanie do wąskiego pola rozrywki i festiwalowych eventów.
Problemem jest kultura pogłębiająca podziały i zawężająca rozumienie tożsamości do ostrych granic narodowych czy religijnych, stając się w ten sposób zapleczem dla ideologii fundamentalistycznych.
Problemem jest eskapizm kultury i jej ekskluzywna specjalizacja, skutkujące brakiem zaangażowania w sprawy publiczne i domagające się wielodyscyplinarnej współpracy.
W efekcie w programach antykryzysowych, rozwojowych i rewitalizacyjnych, realizowanych w skali tak lokalnej jak i międzynarodowej, kultura najczęściej jest pomijana lub marginalizowana. Również w europejskim procesie integracyjnym kultura odgrywa zbyt małą rolę, a na domiar złego często negatywną. Projekt proponuje autokrytyczne podejście do tego problemu, koncentrujące się nie na pretensjach i oczekiwaniach ze strony zewnętrznej (polityków, biznesu, mediów i in.), a na wewnętrznych i konstruktywnych propozycjach zmian w środowisku ludzi kultury i ich warsztacie pracy.
Najważniejsze cele programu to:
- Edukacja nowych liderów w Europie Środkowej i na Kaukazie (Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Armenia i Gruzja) w duchu filozofii „Małych Centrów Świata”(organicznej, długofalowej pracy na rzecz społeczności lokalnej) i nowatorskich praktyk edukacyjnych i społecznych.
- Wywołanie intelektualnego fermentu i stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni łączącej ludzi refleksji i praktyki w dwóch regionach, których konstelacja nie jest oczywista i oparta nie na kontekście geograficznego sąsiedztwa, a raczej powiązań w sferze wspólnych wartości, idei, doświadczeń i wyzwań.
- Wsparcie uczestników (działaczy społecznych, animatorów, artystów, nauczycieli, dziennikarzy) w rozwijaniu i wdrażaniu oryginalnych inicjatyw