W czwartek, 9 maja, pisarze, historycy, badacze, artyści w ramach Mobilnej Akademii Dialogu spotkają się w ukraińskim Użhorodzie, by stworzyć przestrzeń wspólnego namysłu nad problemami Europy Środkowej, które dzisiaj, w obliczu wojny w Ukrainie, nabierają nowego znaczenia, mnożą kolejne pytania. Dilemma, jako rodzaj platformy będącej odpowiedzią na potrzebę nowego formatu wymiany i współtworzenia pomiędzy Europą Środkową i Kaukazem, szuka możliwości nowej emancypacji i dekolonizacji za pomocą bardzo konkretnych praktyk, w bardzo konkretnych miejscach.
Mobilna Akademia Dialogu, która za chwilę spotka się w Użhorodzie, jest fundamentem tych działań. Dialog oznacza otwartość w dyskusji o problemach, na które nie mamy gotowych rozwiązań, a które wymagają wspólnego wysiłku. Seria wykładów, spotkań, debat, koncertów ma stworzyć punkt wyjścia do wymiany myśli, wypracowania nowych idei, a to wszystko w oparciu o lokalny kontekst miejsca. Uczestnicy z Armenii, Ukrainy, Chorwacji, Polski, Gruzji, Słowacji, Białorusi i Rumunii wspólną pracę rozpoczną 9 maja, w dniu nieprzypadkowym, przez lata obchodzonym w duchu sowieckim jako Dzień Zwycięstwa, a dziś jako święto pokoju i jedności w Europie. Współorganizatorem konferencji odbywającej się z okazji Dnia Europy w Użhorodzie będzie Institute for Central European Strategy. W programie, poza serią debat na temat Europy Środkowe, zaplanowana jest wizyta na Zakarpaciu oraz wieczór literacki Cafe Europa z udziałem poetów przy muzyce Raphaela Rogińskiego.
Spotkanie mobilnej Akademii Dilemma w Użhorodzie rozpocznie się już za 2 dni i potrwa do niedzieli 12 maja, a my każdego dnia będziemy dzielili się z Państwem, krótką relacją z jej przebiegu.