Ogród boskich pieśni. Andrushchak/Almagro - koncert w dzień Niepodległości Ukrainy

Ogród boskich pieśni - koncert w Dzień Niepodległości Ukrainy / dilemma / 24 sierpnia 2024

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, serdecznie zapraszamy do Białej Synagogi w Sejnach na performatywny koncert oparty na zbiorze wierszy ukraińskiego poety, filozofa i kompozytora Grigorija Skoworody „Ogród Boskich Pieśni”.

Kompozycje Macieja Rychłego do wierszy Skoworody, w języku ukraińskim i starosłowiańskim zinterpretuje śpiewak operowy Volodymyr Andrushchak, a na perkusji, instrumentach dętych, dzwonkach, cymbałach i tradycyjnym koreańskim bębnie janggu zagra Vsevolod Sadovyj.

Każdy wiersz Skoworody ze zbioru „Ogród Boskich Pieśni” dotyczy konkretnego pytania związanego z ludzkim życiem, od radości życia małych chłopców po mądrość i jasność starego człowieka. W wyzwaniach tej podróży zmagamy się treściowo i muzycznie ze wszystkimi kolorami życia. Wnosimy do dzisiejszych czasów ponadczasową refleksję na temat duchowych poszukiwań na różnych etapach życia.

24 sierpnia 2024 (sobota)
godz. 19:00
Biała Synagoga w Sejnach
wstęp wolny


O artystach:

Wołodymyr Andruszczak (Ukraina) - śpiewak operowy, baryton

W 2009 roku ukończył Lwowską Narodową Akademię Muzyczną na Ukrainie. Studiował interpretację muzyki dawnej w Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach, będąc stypendystą „Gaude Polonia”. Ukończył Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego jako śpiewak klasyczny we Wrocławiu w 2017 roku, a rok później studiował śpiew operowy w Monachium w Niemczech w Hochschule für musik und theatre. Wołodymyr śpiewał w różnych zespołach zarówno jako solista, jak i członek Zespołu. Należą do nich: A Capella Leopolis we Lwowie na Ukrainie, którego produkcje skupiają się na muzyce renesansu i baroku. Camerata Silesia w Katowicach, której produkcje skupiają się na klasycznej muzyce współczesnej. Cantores Minores we Wrocławiu, którego produkcje skupiają się na muzyce dawnej i współczesnej. W repertuarze operowym Wołodymyra znajdują się opery Mozarta Don Giovanni (Don Giovanni) i Wesele Figara (Il Conte). Od 2017 roku Wołodymyr występuje również i jest dyrygentem chórów w szeregach Polskiego Teatru Pieśń Kozła, m.in. w San Francisco, Seulu, Szanghaju, Pekinie i Londynie. Nagrywa muzykę m.in. do serialu Vikings Netflix.

Vsevolod Sadovyi (Ukraina) - multiinstrumentalista

Vsevolod to muzyk, multiinstrumentalista i poszukiwacz. Absolwent Lwowskiej Akademii Muzycznej jako muzyk i pedagog specjalizujący się w nauczaniu instrumentów dętych i perkusyjnych oraz jako dyrygent orkiestry dętej. W 2001 roku rozpoczął karierę jako perkusista w dziedzinie muzyki elektronicznej, alternatywnej, m.in. w zespołach Dejavue, Kirsowicherewishchok, Kara, Infarct Focus, Dogma, AnnA i Godo. Skupił się na badaniu i graniu ukraińskiej i europejskiej muzyki ludowej w kilku różnych zespołach, takich jak: Umerska, Ground Folk, Gardarica, Vita Norda, Lude dobry, Tatosh Banda i Fidel Trio-Quartet. Od 2004 r. Wsiewołod mocno interesował się modalną muzyką dawną, której początki sięgają średniowiecza i renesansu w Europie. We współpracy z multiinstrumentalistą Tarasem Drakiem zrealizował projekty Vita Nova i Laterna Magica, z którymi będzie podróżować przez kilka lat. W 2014 roku wrócił do Lwowa i założył Lwowską Fabrykę Muzyczną / Lvivski Musiznyj Cekh, gdzie gra na instrumentach historycznych i kontynuuje naukę tradycyjnych technik instrumentalnych (Musica Radicum, Galeon). Bada i interpretuje tradycje muzyczne Ukraińców, którzy przenieśli się do Ameryki Północnej z Lemko Bluegrass Band oraz archaiczną ukraińską muzykę ludową z zespołem Kurbasy w Teatrze Les Kurbas. Występuje na koncertach, uczy muzyki, wykłada i prowadzi warsztaty oraz wspiera projekty muzyki alternatywnej skupiające się na poezji ukraińskiej (Hych Orchestra i Pyrig i Batig). Od 2020 roku studiuje swobodną improwizację w MTET, SPHERES pod kierownictwem Marka Tokara. Jego aktywna kolekcja instrumentów obejmuje ponad 30 tradycyjnych instrumentów perkusyjnych, dętych i smyczkowych. U podstaw jego muzycznych zainteresowań leży archaiczna muzyka dawna i współczesna oraz jej rytualne, modalne i cykliczne improwizacje, a także terapeutyczny potencjał muzyki.

Maciej Rychły (Polska) - kompozytor​

Kompozytor, muzyk, psycholog, członek-założyciel grupy Kwartet Jorgi, tworzy muzykę opartą na europejskich tradycjach muzycznych. Maciej gra na „instrumentach pasterskich”, z których większość sam zbudował. Od 1985 roku poświęcił się odbudowie instrumentów znalezionych w wykopaliskach archeologicznych. Współpracował z kilkoma ośrodkami naukowymi, takimi jak: UAM w Poznaniu, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Instytut Kultury Polskiej Akademii Nauk. Ściśle współpracował z Polskim Kanałem Tradycji Ludowej 2 i pracował jako kompozytor i muzyk przy niezliczonych produkcjach teatralnych, w tym w spektaklach Ośrodka Badań Teatralnych Gardzienice z lat 1989-2004 oraz w cieszących się międzynarodowym uznaniem spektaklach Teatru Piesn Kozla w latach 2012-2022. Maciej był także kompozytorem kilku indywidualnych produkcji teatralnych, radiowych i filmowych, z których najnowszy to seria Vikings-Netflix, w której również występuje. Maciej działał jako międzynarodowy rzecznik muzyki ludowej w Polsce, pełniąc funkcję dyrektora artystycznego Ethno Port Music Festival w Poznaniu od wczesnych lat 90., a także sprowadził do Polski kilku fińskich artystów muzyki ludowej, takich jak Kimmo Pohjonen i Maija Kauhanen .


(źródło: https://www.thegardenofdivinesongs.com/pl/about-us)