Sajat Nowa, który pozostaje po dziś dzień symbolem wielokulturowego bogactwa Kaukazu, komponował muzykę i pisał utwory w trzech językach jednocześnie – po gruzińsku, ormiańsku i azerbejdżańsku oraz grał na instrumentach reprezentujących wszystkie te kultury muzyczne. Do zapisu swoich wierszy używał naprzemiennie wszystkich trzech systemów pisma, utwory w języku ormiańskim zapisując gruzińskim alfabetem, azerbejdżańskie – ormiańskim, itd. Już za życia uznawany był za niekwestionowanego króla aszugów, czyli wędrownych bardów, mistrzów poezji i gry na tradycyjnych instrumentach. Jego udokumentowana spuścizna obejmuje ponad 200 utworów, a jego życie i twórczość owiane są legendą.
Kuratorami projektu są polski muzyk, kompozytor i etnomuzykolog Raphael Rogiński oraz tłumaczka, kartwelolożka, antropolożka i animatorka kultury Magdalena Nowakowska. Zaprosili oni do współpracy wybitnych gruzińskich muzyków: David Khositashvili (gitara), Nargile Mekhiteva (śpiew, saz), Dito Sakandelidze (duduk, perkusja), którzy wystąpią z nimi tego wieczoru.
23 sierpnia 2024 (piątek)
godz. 19:00
Biała Synagoga w Sejnach
wstęp wolny
Wydarzenie organizowane jest w ramach Mobilnej Akademii Dialogu Dilemma. Chcąc wywołać ferment intelektualny i wypracowywać nowe idee potrzebujemy wyjść z istniejących struktur i stworzyć nową interdyscyplinarną przestrzeń łączącą ludzi refleksji i praktyki. Stąd pomysł Mobilnej Akademii, jak również konstelacja zaangażowanych krajów (Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Armenia i Gruzja), która nie jest oczywista i oparta nie na kontekście geograficznego sąsiedztwa, a raczej powiązań w sferze wspólnych wartości, idei, doświadczeń i wyzwań. Dialog oznacza otwartość w dyskusji o problemach, na które nie mamy gotowych rozwiązań, a które wymagają wspólnego wysiłku. Akademia to interdyscyplinarna przestrzeń o charakterze edukacyjnym i artystycznym, łącząca refleksję i ferment intelektualny z tworzeniem literatury i sztuki. Mobilna, ponieważ chcemy realizować ten program w różnych miejscach, poznając lokalne konteksty i tworząc tkankę współpracy i współzależności.
Członkami Akademii Dilemmy są wybitni intelektualiści i artyści z Ukrainy, Polski, Armenii, Gruzji, Białorusi i Litwy. W tym gronie pragniemy zainicjować dyskusję i zainspirować działania artystyczne w obszarze najbardziej współczesnych dylematów związanych z kulturą i tożsamością naszych regionów. Punktem wyjścia są dwa koncepty intelektualno- kulturowe: Europa Środkowa i Morze Czarne.
Projekt dofinansowany przez Centrum Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu.