Wyjątkowe projekty w wyjątkowym miejscu. 1 maja - baśnie z Sejneńszczyzny, a 2 maja - wielogłosowe pieśni z Polesia zabrzmią w synagodze i dawnej jesziwie w Sejnach. To szczególne wydarzenia - baśnie napisała współtwórczyni Pogranicza Małgorzata Sporek-Czyżewska wraz z sejneńską młodzieżą, pieśni zaśpiewa zespół Z Lasu, współtworzony m.in. przez znane promotorki dawnych pieśni, jak Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk czy Jagna Knittel.
Na majowe spotkania do Sejn i Krasnogrudy zaprasza ośrodek Pogranicze.
Ośrodek Pogranicze. Baśnie z Sejn
W niedzielę (1 maja) o 16 w dawnej jesziwie w Sejnach (Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej) rozpocznie się spotkanie „Sejneńska Księga Baśni", czyli spotkanie z Małgorzatą Sporek-Czyżewską - autorką baśni „Jagiena" i „Mój brat kos" z udziałem młodych współtwórczyń: Urszuli Korzenieckiej i Julii Zdancewicz.
Baśnie, zanurzone w wielokulturowej tradycji polsko-litewskiego pogranicza, powstały w Pracowni Kronik Sejneńskich Ośrodka Pogranicze prowadzonej przez Bożenę Szroeder, w ramach których w ub.r. młodzi ludzie tworzyli je pod okiem pisarzy, osób znakomicie posługujących się słowem. Z młodzieżą pracowali: pisarka, biografistka Agata Tuszyńska, poetka Janina Osewska, jedna z najbardziej znanych współczesnych pisarek litewskich Birute Jonuskaite, animatorka kultury, autorka scenariuszy teatralnych i filmowych Małgorzata Sporek-Czyżewska oraz eseista, poeta Krzysztof Czyżewski. Efekt ich pracy można przeczytać online na stronie Pogranicza, a wraz z trzema twórczyniami - Małgorzatą Sporek-Czyżewską i młodymi autorkami - Urszulą Korzeniecką i Julią Zdancewicz - spotkać się 1 maja o 16 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej.
Dwie godziny wcześniej, po sąsiedzku, w Białej Synagodze warsztaty muzyczne dla młodzieży „Baśnie, które opowiedziała muzyka" poprowadzą kontrabasista Stanisław Czyżewski i skrzypaczka Magdalena Barszcz.
Ośrodek Pogranicze. Pieśni Z Lasu
W poniedziałek (2 maja) o 18 warto wpaść do Białej Synagogi na koncert zespołu wokalnego Z Lasu, który śpiewa dawne, wielogłosowe pieśni z Polesia - z terenu Ukrainy i Białorusi. Zespół tworzy osiem kobiet, zaangażowanych w praktykowanie muzyki tradycyjnej, z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym, które od 2008 roku jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni i śladów archaicznej kultury. Pukają do chat, rozmawiają z najstarszymi mieszkańcami, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Cały repertuar zespołu pochodzi właśnie z nagrań terenowych uczestniczek. W 2020 r zespół wydał płytę pt. „Głosy kobiet", a tworzą go twórczynie, znane także z wielu innych, również samodzielnych projektów, propagujących śpiew tradycyjny: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.
Koncert rozpocznie się o 18 w Białej Synagodze, wstęp wolny.
Wystawy
Ośrodek Pogranicze zaprasza też na wystawy prezentowane w przestrzeni Białej Synagogi, Domu Pogranicza w Sejnach oraz we Dworze Krasnogrudzkim (w dawnym dworze rodziny Miłosza w Krasnogrudzie, kilka kilometrów od Sejn).
W Białej Synagodze w godz. 12-16 oglądać można wystawę „I nie wrócili… Żydzi X 1939 r. - instalacja poświęcona pamięci Żydów sejneńskich";
W pobliskim Domu Pogranicza, również w godz. 12-16, zwiedzać można wystawę poruszających litografii Małgorzaty Dmitruk „Baćkauszczyna" - 8 cykli graficznych z lat 2003–2010.
We Dworze w Krasnogrudzie (w godz. 12-16) prezentowane są trzy wystawy:
- „Miłosz - Szukanie Ojczyzny";
- „SILVA RERUM - biblia domowa/nam? biblija" - wystawa z opowieścią o dworze i sąsiedztwie
- Wystawa „Flora Krasnogrudae" – grafiki Kseniji Konopek
- W przepięknym i malowniczym parku krasnogrudzkim otaczającym dwór i rozciągającym się do jeziora natomiast warto poszukać rozmaitych instalacji i prezentacji plenerowych:
- "Żegaryszki". Wiersze i fotografie Krzysztofa Czyżewskiego
- Instalacja „Baranauskas-Rosenfeld-Miłosz"
- Wystawa ceramicznych płytek autorstwa Wiesława Szumińskiego z topografią regionu wg Krzysztofa Czyżewskiego, z płaskorzeźbą przedstawiającą dwór
- "Artystyczna ścieżka przyrodnicza w parku krasnogrudzkim" - rzeźby Aleksandry Wasilkowskiej.
Ta ostatnia wystawa to prawdziwa świeżynka, otwarta zaledwie w sobotę (30 kwietnia).