Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina - Kurda mieszkającego w Polsce od ponad 40 lat, cenionego specjalisty chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim, który dzięki znajomości 6 języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom trwającego od 2021 roku kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Historia dr Azzaddina, w którego rolę wcielił się Rafał Pietrzak, stała się punktem wyjścia do niezwykle przejmującej i trudnej rozmowy, która odbyła się po spektaklu - o swojej historii opowiedziały nam Ewa Moroz-Keczyńskiej i Kamila Mikołajek będące częścią piątki z Hajnówki, czyli grupy 5 osób, którym grozi nawet 5 lat za niesienie pomocy w lesie na granicy polsko-białoruskiej, oraz pomagająca im Ola Ziemiańska z Kolektywu Szpila. Spotkanie pokazało, że istnieje wielka potrzeba rozmowy o sytuacji na granicy, tym bardziej, że dziś, osoby za okazanie potrzebującym pomocy humanitarnej, są oskarżane jak przestępcy.
Bardzo dziękujemy za to spotkanie i za możliwość goszczenia Was w Białej Synagodze w Sejnach. Piątkę z Hajnówki możemy wesprzeć podpisując petycję: https://www.amnesty.org.pl/.../petycja__solidarnosc.../...
fot. Alicja Kopiec (Piękny Kot studio), Agata Wasilewska
O spektaklu:
Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest roku 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda i prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Scenariusz powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego.
Doktor Arsalan Azzaddin jest cenionym specjalistą chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Ponad 40 lat budował swoją drogę zawodową i życie osobiste w Polsce.
Dzięki znajomości 6 języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. W przedstawieniu poznajemy jego prywatną drogę do życia w
Polsce oraz konfrontujemy się z trudnymi doświadczeniami związanymi z leczeniem „pacjentów z lasu”. Unikatowa perspektywa Doktora Arsalana pozwala poruszyć nowe wątki w dyskusji o sytuacji na granicy.
Spektakl Teatru Czrevo „Mały doktor wrócił” powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Tworzony był metodą „verbatim”, na podstawie wywiadów z dr Arsalanem.
scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska
muzyka: Sw@da x Niczos
występuje: Rafał Pietrzak
czas trwania: 55 minut
Spektakl dla widzów 16+
Wydarzenie realizowane przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców.