Pogranicze w Madrycie - 2011
Spektakl „Kroniki sejneńskie” z Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów wziął udział w festiwalu teatrów zaangażowanych społecznie - ETC_11. Festiwal odbył się w dniach 29 kwietnia - 6 maja w Madrycie.
Jednym z teatrów zaproszonych w tym roku na festiwal były Kroniki Sejneńskie, działające w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Spektakl "Kroniki sejneńskie" podczas festiwalu został wystawiony dwukrotnie. 3 maja w CaxiaForum Madrid oraz 5 maja w sali teatralnej szkoły Colmenar Viejo Casa de la Juventud.
W spotkaniu przy okrągłym stole w CaixaForum Madrid: "Od wschodu do zachodu: Pięć europejskich prób przemiany w teatrze" wraz z Eugène van Erven, Jorge Amich, José Moura Soeiro, Àngela Segura, weźmie udział Krzysztof Czyżewski. Zaprezentowana zostanie działalność Pracowni Kronik Sejneńskich w perspektywie pracy z lokalną społecznością.
W spektaklach zagrali: Szymon Anuszkiewicz, Paulina Doroszko, Karolina Dzimitko, Robert Jedynasty, Monika Krupińska, Agata Kukolska, Michał Michalski, Iza Myszczyńska, Piotr Myszczyński, Dagmara Nieszczerzewska, Anna Pawłowska, Aneta Staśkiel, Piotr Szroeder, Ola Szruba, Patryk Zubowicz
O festiwalu ETC_11:
Od czasu pierwszej edycji festiwalu “Encuentro de Teatro Comunitario” w 2006 roku (obecnie nazywanego ETC) nabyliśmy doświadczeń, które rozwinęły ideę teatru zaangażowanego społecznie. Teatr wrażliwy na cierpienie, los krzywdzonych, sytuację mniejszości – między innymi dzięki naszej działalności – jest w Hiszpanii bardzo rozwinięty i ma dużą publiczność. Jednak ciągle brakuje nam przestrzeni wymiany myśli I doświadczeń w pracy.
Zadaniem festiwalu ETC jest zbudowanie możliwości spotkania grup teatralnych, artystów aby rozpowszechniać idee i łączyć doświadczenia grup z całego świata. Zadaniem spotkania jest inspirowanie artystów do tworzenia nowej sztuki wobec społeczności, w której funkcjonują.
Z roku na rok perspektywa festiwalu się rozszerza, obecnie jest to europejskie spotkanie sztuki zaangażowanej socjalnie.