Rozpoczęliśmy od wykładu, którym pani Bożena w przejrzysty sposób wprowadziła nas w rozbudowany świat cygańskich tradycji, wierzeń i historii. Doszukałem się pewnego zbiegu okoliczności, a może był to pierwotny zamysł. Bowiem spotkanie na temat Cyganów, jak już wcześniej podkreśliłem było ostatnim. Z rozmowy z panią Bożeną dowiedzieliśmy się, iż kultura cygańska stanowiła zlepek, mieszankę utworzoną z zaczerpniętych wzorców z innych krajów. Cyganie podróżowali, przemieszczali się z miejsca na miejsce. Ich dzieje były bardzo burzliwe, doświadczyli w życiu wiele. Z każdego miejsca, z każdego kraju, który poznali, wynosili jakąś cząstkę. Więc ich tradycja kulturowa to ogromny eksperyment, bo chyba można tak to nazwać. Natomiast spotkanie związane z Cyganami zorganizowaliśmy jako ostatnie, aby z poprzednich móc zaczerpnąć techniki czy sposoby wykonania. Tak też wyglądała nasza praca. Totalne szaleństwo, pozwoliliśmy się ponieść fantazji. Na ogromnym dwukolorowym brystolu (niebieski i zielony), symbolizującym flagę cygańską, komponowaliśmy rozmaite formy, dotyczące ich dziejów. Centrum pracy stanowi ogromna Cyganka, wykonana ze starych szmat, cygański tabor, wręcz niesiony dźwiękiem instrumentów czy też cygańskie karty tarota. Ogólnie dzieło robi piorunujące wrażenie.
Sama praca z panią Bożeną jest niecodziennym przeżyciem, szczerze zmuszającym do refleksji. Rozszerzyliśmy nieco swą wiedzę na temat Cyganów, jednak osobiście nie to uważam za najważniejsze. Ze spotkania wyniosłem wartości, które dziś zanikają. Jedno słowo, to słowo to tolerancja. Cyganie wielokrotnie byli ofiarami jej braku. Pani Bożena Szroeder pozwoliła nam wejrzeć głębiej w strukturę ich życia. Za to ogromnie jej dziękujemy i czekamy na podsumowanie projektu.
Bożena Szroeder - współzałożycielka Ośrodka ,,Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Autorka wielu przedstawień teatralnych. Organizatorka Cygańskiej Wioski Artystycznej ,,Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem". Mieszka w Sejnach.