"W maju rozpoczęły się działania zaplanowane w ramach projektu pt. "Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana". Zaproszona do współpracy grupa została wybrana spośród uczestniktów istniejącej w Pograniczu Pracowni Tkania.
Zakupu nici do projektu postanowiliśmy dokonać na Litwie, w Mariampolu - tam znaleźliśmy prawdziwe wełny, nici lniane i bawełniane do tkania. Po teoretycznym przygotowaniu wokół bogatej tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie z wyszczególnieniem pereborów, odwiedziliśmy trzy miejsca związane żywo z unikatową techniką, jaką się zajęliśmy. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku - w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską,
Spotkaliśmy się też z mistrzyniami tkactwa, które pamiętają warsztat pereborów. Pierwsze spotkanie z Ireną Ignaciuk polegało na przygotowaniu krosien ludowych do pracy: ustawieniu, skompletowaniu niezbędnych elementów, nałożeniu nicelnic, przewlekaniu nici osnowy przez płochę itd. Pani Irena pokazała grupie swoje prace utkane na warsztatach tkackich oraz wzory, jakie posiada w swojej bogatej kolekcji. Duża część to projekty wyrysowane przez naszą mistrzynię, niektóre z nich zostały wymyślone i wykonane przez inne tkaczki.
Zainspirowani i wzbogaceni wiedzą o pereborach, uczestnicy zaczęli naukę rysowania projektów do tkanin. Wykonanie kompozycji kwiatowych lub innych dekoracyjnych odbywało się na dużych arkuszach papieru w kratkę."
Z notatnika Urszuli Wasilewskiej - koordynatorki projektu.