Książka umiejscawia Europę Środkową w centrum najważniejszych dla współczesnego świata problemów, odnoszących się do kryzysu wspólnotowości i pogłębiających się podziałów kulturowych. Bogate doświadczenie praktyka idei, zdobyte na pograniczach zerwanych mostów, przekłada się tutaj na refleksję o sztuce i filozofii współistnienia z innością, od której zgłębienia zależeć będzie przyszłość wielokulturowej polis.
Sięgając do środkowoeuropejskich tradycji dialogu, twórczości wybitnych ludzi pogranicza, a także praktyk kulturowych realizowanych przez sejneńskie Pogranicze, Krzysztof Czyżewski pisze jedyną w swoim rodzaju opowieść o budowaniu „tkanki łącznej”, opartą na autorskich koncepcjach etosu amatora, małego centrum świata i kultury głębokiej.
14 tom serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją Jacka Purchli.
"W tej książce – doręczonej do Krasnogrudy przez ostatniego kuriera w ostatni dzień roku – skrywa się moje życzenie na Nowy Rok: Dobrych wiatrów dla naszych podróży w stronę Xenopolis! Nazwę tej krainy stworzyłem szukając uniwersalnego odpowiednika dla słowa „obcowanie”, prawdziwego skarbu polszczyzny, z trudem dającego się przełożyć na inne języki. Xenos i xenia zawiązują polis. Inność jest w sercu bycia razem. Niech się darzy naszemu obcowaniu!"
Krzysztof Czyżewski
Premiera książki: 22 stycznia 2020