Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki

Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki

24 lutego 1995 w ramach spotkania uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał "Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna" w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Tymoteusz Muśko urodził się 7 lutego 1917 roku w Monastyrsku w ZSRR. Zmarł 10 sierpnia 1985 r. w Węgorzewie. Pochowany został w rodzinnej wsi Dubowo koło Bielska Podlaskiego. Wywodził się z rodziny chłopskiej. Do Polski przyjechał w 1920 roku. Podczas II wojny światowej brał udział w walkach o Berlin. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przebywał w Państwowym Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Suwałkach.
Więcej

Aleksander Słomiński [Słoma] (ur. 1885, zm. 15 marca 1974 w Węgorzewie) – wybitny ludowy rzeźbiarz i malarz zaliczany do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną. Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Od 1948 r. mieszkał w Dąbrówce Nowej. Rzeźbić zaczął w 1971 r. Prace jego były ilustracją otaczającego go świata, przedstawiały postacie polityków, dyplomatów, wojskowych, młodych kobiet, sporadycznie pojawiali się święci, ptaki, maszyny. Pomysły czerpał z prasy, radia, telewizji. Ostatnie trzy lata życia poświęcił rzeźbie. Opiekował się czynnie zabytkami, był opiekunem społecznym kościoła w Dąbrówce Nowej, przyczyniając się do jego odbudowy. Ogółem wykonał około 350 prac rzeźbiarskich i malarskich, które znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wikipedia