Kto jest naszym rodzinnym bohaterem? Mama, tata, siostra, babcia, dziadek, prababcia, siostrzenica, teściowa, szwagier a może ty? Czy wiesz co robili i gdzie mieszkali Twoi przodkowie 100 lat temu? Czy jesteś do nich podobny? Po kim odziedziczyłeś swoje cechy i zainteresowania?
Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy warsztatów „AUTENTYZM. Historie rodzinne.”, szukając wśród swoich bliskich rodzinnych bohaterów. Warsztaty były także miejscem spotkania dorosłych osób ze spektrum autyzmu z osobami neurotypowymi i wzajemnej twórczej wymiany myśli.
Podczas części genealogicznej warsztatów, pod okiem genealoga Wojtka Konończuka, uczestnicy tworzyli krok po kroku drzewa genealogiczne swojej rodziny. Szukali informacji i pamiątek, aby odtworzyć życiorysy swoich przodków. Agnieszka Pajączkowska (kulturoznawczyni, animatorka kultury, fotografka) pokazała uczestnikom, jak przy pomocy fotografii budować narrację o bohaterze
i szukać połączeń pomiędzy materiałami archiwalnymi i współczesnymi.
Efekt kilkumiesięcznych poszukiwań prezentujemy na wystawie w Menora InfoPunkt przy Placu Grzybowskim od 5 do 13 lipca. Każdy z uczestników przedstawił swojego bohatera w zupełnie inny sposób, podkreślając tym samym wyjątkowość każdego z nich. Wystawa stanowi pretekst do zastanowienia się nad własnymi korzeniami i relacjami z bliskimi, a także tym, ile tak naprawdę wiemy o członkach naszych rodzin i ile informacji na ich temat jesteśmy w stanie odnaleźć. Warto chociaż na chwilę wcielić się w detektywa i odkryć swoje rodzinne historie. Podróż w czasie może okazać się fascynującą przygodą, dzięki której możemy kształtować swoją tożsamość.
Realizacja warsztatów była elementem projektu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” realizowanego w partnerstwie z firmą SANOFI i Dobre Pomysły „ę”, finansowanego ze środków firmy SANOFI.