„Powracamy do solidarności jak wędrowcy powracają do domu z dalekiej podróży ścieżkami wolności. Stworzyliśmy dla wolności kartezjański światopogląd z ludzkim „ja” w centrum, stworzyliśmy dla niej systemy: państwowy (w służbie niepodległości narodowej), polityczny (z władzą ustanawianą wolną wolą większości obywateli) i gospodarczy (oparty na własności prywatnej i wolnym rynku), wreszcie stworzyliśmy kulturę sytuującą w centrum niczym nieskrępowane ego artysty-demiurga. Potrzeba było czasu abyśmy zrozumieli, że wolność bez równości i braterstwa niesie zniewolenie.
Znakiem naszego czasu staje się kultura odpowiadająca na wyzwanie solidarności. I nie chodzi tutaj o powierzchowne zmiany, o kolejny trend w kulturze, o nową estetykę czy temat społeczny. Naszym doświadczeniem staje się gruntowna rewolucja języka, który ukształtował matrycę naszej kultury – zmienia się nie tylko jego słownictwo, ale także gramatyka. Kultura musi stać się solidarna nie tylko w tym, o czym opowiada, ale także w tym jak jest czyniona.
Powracamy do solidarności rozumiejąc, że jest ona autentycznym spoiwem dla świata coraz głębszych podziałów społecznych i kulturowych, a jednocześnie coraz bardziej współzależnego. Żyjemy w czasie, w którym to solidarność zmienia paradygmat kultury, stawiając ją oko w oko z rutyną codzienności i potrzebą dzielenia się wolnością z innymi.”
Krzysztof Czyżewski
Organizatorami spotkania są Ambasada RP w Belgradzie oraz Centrum Dekontaminacji Kulturowej w Belgradzie.
Uczestnicy spotkania: Krzysztof Czyżewski, Ivan Colovic, Mileta Prodanović, Zoran Janjic.
Moderator spotkania: Borka Pavićević
Zobacz wiecej:
Centrum Dekontaminacji Kulturowej w Belgradzie / http://www.czkd.org/category/dogadjaj/
Ambasada RP w Belgradzie / http://www.belgrad.msz.gov.pl
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim / https://www.youtube.com/watch?
Wydarzenie wsparła ambasada RP w Belgradzie