Sympozjum, w którym udział wzięli badacze twórczości Miłosza koncentrowało się wokół jego książki "Rodzinna Europa". Seminarium jest wstępem do planowanych licznych spotkań poświęconych nobliście i idei wielokulturowej Europy. Zapoczątkowało też rok 2011 jako rok Miłosza, którym ustanowił go Sejm RP. Podobnie rok ten będzie obchodzony na Litwie. Wkrótce w tym kraju ukaże się trójjęzyczne wydawnictwo poświęcone Miłoszowi. Złożą się na nie prace eseistów z Litwy, Polski i Białorusi, w tym - Krzysztofa Czyżewskiego, szefa "Pogranicza".
Dzisiaj uczestnicy zwiedzili dworskie wzgórze w Krasnogrudzie, gdzie trwają budowalne prace nad dworem, oficyną i budynkami gospodarczymi. Będą one mieściły Międzynarodowe Centrum Dialogu ze zbiorami bibliotecznymi i salami konferencyjnymi. Zakończenie budowy, sfinansowanej w głównej mierze z dotacji zagranicznych (norweskiego mechaniznu finansowego), przewidziane jest na czerwiec, kiedy to Krasnogruda ma być miejscem uroczystości 100-letniej rocznicy urodzin patrona działań "Pogranicza", Czesława Miłosza. Jako młody człowiek spędzał on tu wakacje, dwór bowiem należał do kuzynek jego matki.
W najbliższy czwartek 20 stycznia o 17. w Białej Synagodze Ośrodek Pogranicze" organizuje spotkanie-debatę o przyszłości i zadaniach krasnogrudzkiego Centrum.
17.01.2011, "Przegląd Sejneński", Monika Karpowicz
Wstęp do roku Miłosza, Monika Karpowicz - "Przegląd Sejneński",17 stycznia 2011 r.
17 lutego 2011 12:04
Zakończyło się dwudniowe sympozjum poświęcone twórczości Czesława Miłosza. Uczestnicy zwiedzili dziś plac budowy Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.