Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych oraz inspirują uczniów do działań zgodnych z tymi zasadami. Tegoroczną laureatką została Grażyna Ferenc, nauczycielka w Zespole Szkół w Kętach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Przyznaną przez Kapitułę Konkursu nagrodę otrzymała z rąk Krzysztofa Czyżewskiego (prezesa Fundacji Pogranicze) i Elżbiety Ficowskiej (jednego z dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową). Podczas uroczystości, wręczono również wyróżnienia dla siedmiu nauczycieli z Polski: Zofii Cofałki z gimnazjum nr 2 w Chorzowie, Katarzyny Kasprzyckiej z I LO w Lublinie, Iwony Kryczki z gimnazjum nr 9 w Lublinie, Małgorzaty Rusiłowicz ze szkoły podstawowej w Białostoczku, Doroty Stępniak z gimnazjum w Ożarowie Mazowieckim, Piotra Ulatowskiego ze szkoły Lauder – Morasha w Warszawie oraz Ewy Wziątek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lublinie.
W tym roku nagrodę przyznano po raz piąty. Nagroda im. Ireny Sendlerowej powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce i jest prowadzona przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem. W uroczystości, która odbyła się w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych wzięli udział liczni goście m.in. ambasador Izraela w Polsce Rav- Ner Zvi, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, konsul Polski w Nowym Jorku Ewa Junczyk – Ziomecka, laureaci pierwszej edycji konkursu Robert Szuchta i Norman Conard oraz zeszłoroczna laureatka Marzanna Pogorzelska.
Ceremonia wręczenia nagród rozpoczęła Elżbieta Ficowska ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu witając zaproszonych gości. Wystąpili również Adam Kułach, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ oraz Ambasador Izreala Zvi Rav- Ner. Dyrektor Adam Kułach wręczył Odznakę Honorową Bene Merito Renacie Skotnickiej-Zajdman ze Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Następnie Elżbieta Ficowska przedstawiła koncepcję i historię nagrody, a Iga Kazimierczyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej przedstawiła członków kapituły. Krzysztof Czyżewski, założyciel Fundacji Pogranicze i przewodniczący Kapituły, ogłosił imię osoby nagrodzonej oraz wygłosił laudację na cześć laureatki