Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej na wieczór muzyczny prowadzony przez Michaela Alperta i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego .
Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Dawna Jesziwa, godz. 19.00, wstęp wolny.
Od piątku 13 października trwa spotkanie Michaela Alperta i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w ramach programu Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Tegoroczna edycja Tratwy to warsztaty muzyczne ze znakomitymi artystami, którzy tworzą nowe, współczesne brzmienie muzyki żydowskiej. Wspólna praca prowadzi do zarejestrowania pierwszej w historii płyty Orkiestry z Sejn ze znakomitymi gośćmi. Dotychczas Orkiestra pracowała z Davidem Krakauerem, Frankiem Londonem, Raphaelem Rogińskim i Mikołajem Trzaską. Michael Alpert, obecnie zamieszkały w Szkocji, jest znakomitym skrzypkiem, akordeonistą, gitarzystą i barabanistą. Pochodzi z rodziny chasydzkiej zamieszkałej przed wojną w Malatach (obecnie Molietai na Litwie), w dzieciństwie na codzień w domu rodzinnym w kaliforni mówiło się po polsku i w jidysz. Michael Alpert jest obecnie najznamienitrzym badaczem kultury jidysz, został uhonorowany specjalnym tytułem przez kongres Stanów Zjednoczonych, jego archiwum jest obecnie opracowywane w Bibliotece Kongresu USA. Dzięki Michaelowi znamy większość obecnego repertuaru pieśni jidysz, przyjeżdża do Sejn od czasów pierwszej edycji Tratwy Muzykantów w 2001 roku.
Michael Alpert – obecnie najsłynniejszy etnograf, zbieracz i wykonawca pieśni jidysz, otrzymał medal kongresu Stanów Zjednoczonych za działalność naukową i artystyczną. Uczeń skrzypka Leona Schwartza, który wyemigrował do Nowego Jorku z Warszawy z całą swoją orkiestrą klezmerską. Michael urodził się w domu w którym mówiło się w jidysz i po polsku. Jego dziadek pochodził z Malat, wsi położonej obecnie na Litwie oddalonej o kilkanaście kilometrów od Sejn. Jest obieżyświatem, większość życia przeżył w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Szkocji. Współtworzy zespół the Brave Old World.
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego – wielopokoleniowy program muzyczny prowadzony od 20 lat w sejneńskim „Pograniczu”. Zespół rozpoczął od realizacji spektaklu „Dybuk”, po dziś dzień elementem niezbędnym w pracy muzycznej w Sejnach są głębokie studia dotyczące wielokulturowego dziedzictwa miejsca. Zespół pracuje w dawnej jesziwie, koncertuje w sejneńskiej Białej Synagodze. Liderem programu od początku jest Wojciech Szroeder.
Dofinansowano ze środów Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017.