Koncert młodych światowej sławy muzyków zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod dyrekcją chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec odbył się we franciszkańskim kościele Św. Trójcy.
Muzyka grana była na oryginalnych dawnych instrumentach, dawnymi technikami wykonawczymi. Niepowtarzalne wrażenia zapewniła nie zmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła Św. Trójcy oraz oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium.
Europäisches Hanse-Ensemble
Hanzeatyckie miasta Europy Północnej były ośrodkami bogactwa gospodarczego i dobrobytu klasy średniej. Jednocześnie Związek Hanzeatycki zapoczątkował wielowątkowy rozkwit kultury, w tym muzyki. Celem tego europejskiego projektu jest ponowne odkrycie wielkiego muzycznego dziedzictwa tego regionu około 1600 roku i ożywienie go dla naszych czasów poprzez występy koncertowe. Projekt European Hanseatic Ensemble, który rozpoczął się w 2019 roku, skierowany jest do utalentowanych młodych muzyków, którzy studiują lub studiowali muzykę dawną w europejskich konserwatoriach lub akademiach. Celem jego jest przyczynić się do promocji młodych muzyków i idei współpracy europejskiej. Tworzący się co roku nowy zespół składa się z 20 młodych wokalistów i instrumentalistów z kilku krajów europejskich, i co roku będzie koncertował w różnych miastach hanzeatyckich z nowo opracowanym programem. Dzięki wsparciu Europejskiego Muzeum Hanzy zespół znalazł swój idealny dom. Muzeum oferuje uczestnikom kursów mistrzowskich możliwość zebrania cennych informacji na temat historii Hanzy, epoki, którą odkrywają w swojej muzyce.
Skład zespołu:
Franziska Schumacher, Erika Tandiono, Baiba Urka - sopran, Georgia Burashko, Laura Lopes - alt, Simon Erasimus, Christian Volkmann - tenor, Przemysław Bałka, Sebastian Walser - bas, Josef Laming - organy, Johannes Festerling, Jasper Bärtling-Lippina - chitarrone, Clément Gester, Lilli Pätzold - cynk, Maximilien Brisson, Alexandra Mikheeva, Henry Van Engen - puzon, Marina Kakuno, Vera Otasek - skrzypce, Thomas Dombrowski, Marie-Alice Stoye - viola da gamba, Hannah Voß - dulcjan
Manfred Cordes - dyrygent i kierownik artystyczny
Artysta specjalizuje się w muzyce XVI i XVII wieku, i uważa się za pośrednika między muzykologią, a wykonawstwem muzycznym. Studiował muzykę edukację muzyczną i muzykę kościelną w Hanowerze i Berlinie, a także filologię klasyczną i pedagogikę wokalną. Współpracował z kilkoma zespołami muzyki dawnej jako wokalista, continuo i puzonista. W 1993 roku założył zespół Weser Renaissance Bremen (www.weser-renaissance-bremen.de). Ponad 50 nagrań na płytach CD z różnorodnym repertuarem wokalno-instrumentalnym demonstruje szerokie spektrum repertuarowe zespołu i doświadczenie w praktyce wykonawczej muzyki z lat 1500-1700. Muzyk uczestniczył w założeniu Akademie für Alte Musik Bremen w 1986 roku. 1991 obronił doktorat z muzykologii, a w 1994 został mianowany profesorem teorii muzyki w Hochschule für Künste Bremen, w latach 1996-2005 był dziekanem wydziału muzyki, a w latach 2007-2012 był jej rektorem. Manfred Cordes jest założycielem i dyrektorem artystycznym europejskiego projektu Hanse-Ensemble. Pomysł na projekt jest zwieńczeniem jego szczególnego zamiłowania do muzyki północnoniemieckiej, zainteresowania historią Hanzy jako ogólnoeuropejskiej sieci, a także wyrazem zaangażowania w profesjonalizację młodych muzyków.