Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć spośród zgłoszonych w tym roku 76 książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki:
- Andrzeja Franaszka „Herbert. Biografia” (Tom I „Niepokój”; Tom II „Pan Cogito”), wydaną przez Wydawnictwo ZNAK,
- Joanny Lisek „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” wydaną przez Fundację Pogranicze,
- Magdaleny Matysek-Imielińskiej „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”, wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski,
- Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS,
- Grzegorza Ziółkowskiego „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nagroda jest podsumowaniem wysiłku najlepszych polskich uczonych zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach. Gala wręczenia Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego odbędzie się 24 listopada br. w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej.