Świętowanie 100 urodzin Zuzanny Ginczanki w Krakowie / 8 i 9 marca 2017r.

Świętowanie 100 urodzin Zuzanny Ginczanki w Krakowie / 8 i 9 marca 2017r.

Fundacja Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki. W 2017 roku przypada 100. rocznica urodzin tej wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy nierozerwalnie związały się z Krakowem.

Obchody będą obejmować liczne wydarzenia artystyczne, literackie oraz naukowe: sesję naukową, performance poetycki Pokój Ginczanki, spotkanie Poeci i Poetki dla Ginczanki, publiczną prezentację słuchowiska o Poetce i pokazy filmów. 

Wsparcie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa pozwoli na symboliczne przywrócenie pamięci o Ginczance poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej na ścianie kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie poetka ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo. Uroczyste odsłonięcie tablicy zaplanowane zostało na dzień 9 marca 2017 roku o godz. 11:30.

Zuzanna Ginczanka: stulecie urodzin

Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Program:

8 marca 2017 r.

14:00 – 17:00 
sesja naukowa o Zuzannie Ginczance: "jak burgund pod światło…"
projekcja filmu Zuza i Lusia (reż. Marcin Latałło)
Miejsce: Wydział Polonistyki UJ, s. 42, ul. Gołębia 16

18.00 – 19.00
słuchowisko "Zuzanna albo beżowe, czarne, pomarańczowe. 
Słuchowisko o Zuzannie Ginczance" (autor: Jarosław Mikołajewski, reż. Tomasz Cyz)
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11


9 marca 2017 r.

11:30 
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Miejsce: ul. Mikołajska 26

14.30 – 15.45
Poeci i Poetki dla Ginczanki
Lektura wierszy Ginczanki w tłumaczeniach
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

16:00 – 17:45
Pokój Ginczanki (poetycki performance)
wyk. Maria Dębska
koncepcja Tomasz Cyz
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

18.00 – 20.00
Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce
oraz diaporamy Marii Stauber 
Dyskusja "Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?"

Zapowiedź tomu Zuzanny Ginczanki "Mądrość jak rozkosz" 
w opracowaniu Agaty Araszkiewicz. 
Miejsce: Księgarnia BONA, ul. Kanonicza 11

OPIS WYDARZEŃ

➢ "jak burgund pod światło…" sesja naukowa o Zuzannie Ginczance


Konferencja odbędzie się 8 marca 2017 roku w godz. 14:00-17.00 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 16, s. 42). Wystąpienia mają pełnić funkcję wyjaśnienia „na marginesie”. Stąd też zaproponowałyśmy nową ich formułę. Będą to krótkie, 5-minutowe wypowiedzi na temat artystki, jednego motywu występującego w jej twórczości – drobiazgu, który niczym Barthes’owskie punctum przyciąga i skupia naszą uwagę. Tym samym, mamy nadzieję, że konferencja pozwoli na różnorodne odczytania oraz nowe spojrzenia na biografię i twórczość Ginczanki.


➢ Zuzanna, albo beżowe, czarne pomarańczowe. Słuchowisko o Zuzannie Ginczance 

To stworzony przez Jarosława Mikołajewskiego wyjątkowy portret Ginczanki, zbudowany ze śladów poetki odnalezionych w jej wierszach i wspomnieniach. Autor rozmawiał z tymi, którzy ją znali, przyjaźnili się, którzy jeszcze mają ją w pamięci. Ze wspomnień tych powstał niezwykły obraz poetki, tragicznie zmarłej w KL Plaszow w 1944 roku. W słuchowisku usłyszymy Przemysława Stippę (Jarosław Mikołajewski), Marię Maj (Ludmiła Sikorska), Jolantę Olszewską (Anna Pilch), Magdalenę Kutę (Halina Cetnarowicz), Adama Ferencego (Czesław Miłosz), Mirosława Konarowskiego (Ryszard Matuszewski), Wojciecha Chorążego (Ryszard Kotarba) oraz Marię Dębską (Zuzanna Ginczanka). Fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki do melodii Pawła Skorupki śpiewa Lena Piękniewska.

Reżyseria: Tomasz Cyz
Scenariusz: Jarosław Mikołajewski
Realizacja: Jarosław Regulski
Reżyseria dźwięku: Anna Przegendza


➢ Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zuzannę Ginczankę

Odsłonięcie upamiętniającej Zuzannę Ginczankę tablicy na fasadzie budynku przy ul. Mikołajskiej 26, zaplanowane zostało na 9 marca na godzinę 11.30.


➢ Poeci i Poetki dla Ginczanki


Spotkanie odbędzie się 9 marca w godzinach 14.30–15.45 w sali spotkań Księgarni BONA. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy wybitnych polskich poetów i poetki. Spotkaniu będzie towarzyszyło również czytanie tekstów Ginczanki w tłumaczeniach.


➢ Pokój Ginczanki (poetycki performance)

W Pokoju Ginczanki usiądzie na krześle Maria Dębska, naprzeciw niej, na drugim krześle może usiąść każdy, by wysłuchać jednego wybranego przez aktorkę wiersza. Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorką a odbiorcą, bowiem oprócz wiersza Zuzanny Ginczanki podczas spotkania nie padnie żadne inne słowo niż to napisane przez Poetkę.

➢ Pokazy materiałów filmowych

Pokaz materiałów filmowych z dokumentów poświęconych poetce oraz diaporamy Marii Stauber. Pokazowi będzie towarzyszyła dyskusja pt. "Zuzanna Ginczanka – jak dzisiaj obecna?"


➢ Zapowiedź tomiku wierszy

Prapremiera wyboru wierszy Zuzanny Ginczanki "Mądrość jak rozkosz" w opracowaniu Agaty Araszkiewicz. Wydawcą książki jest Czuły Barbarzyńca Press.