18-19 września 2005 - warsztat Pogranicza dla członków Collegium Invisibile, zrzeszającego studentów o dużych osiągnięciach w pracy naukowej i działalności społecznej z całej Polski, oraz uczestników obozu naukowego zorganizowanego wspólnie z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. W programie wykłady i spotkania z liderami Pogranicza, film Tratwa muzykantów, wizyta w Krasnogrudzie, biesiada muzyczna z Kapelą Klezmerską.
13-14 września 2005 - warsztat pogranicza dla grupy uczniów drugiej klasy kulturoznawczo-dziennikarskiej III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Podczas warsztatów odbędą się spotkania na temat wielokulturowych tradycji Sejneńszczyzny, prezentacja pracy prowadzonej przez "Pogranicze" w oparciu o dziecięce i młodzieżowe projekty edukacyjne - Kroniki Sejneńskie, Związani z miejscem, Sejneńskie karty historyczne, a także projekcje filmowe.
7 września 2005 - spotkanie poświęcone wielokulturowym tradycjom Sejn i regionu, oraz programom dziecięcym i młodzieżowym prowadzonym w Ośrodku "Pogranicze" dla grupy uczniów ze Szkoły Stowaszyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie. W programie m.in. zwiedzanie wystaw: "Związani z miejscem", "Mali chasydzi Jerozolimy" i film "Tratwa muzykantów".
28 lipca 2005 - wizyta w Pograniczu uczestników polsko-niemiecko-bialoruskiego projektu dla multiplikatorow "Trialog na pograniczu. Porozumienie przez język". W programie spotkania: prezentacja dzialalnosci Ośrodka i Fundacji, prowadzonych pracowni i programow, projekcja filmow: Losy posluchane i Tratwa muzykantow, oraz wizyta w dworze w Krasnogrudzie.
27 lipca 2005 - "Pogranicze" odwiedziła grupa uczestników tandemowego kursu językowego dla polskich i niemieckich nauczycieli i multiplikatorów wymiany młodzieży. Goście zwiedzili Dom Pogranicza, Białą Synagogę, zapoznali się z pracą Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, obejrzeli film Tratwa Muzykantów.
1 lipca 2005 - Warsztat pogranicza dla liderów i liderek uczestniczących w projekcie Fakt - Kobiety autorkami procesu jednoczenia się Europy. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie "Regionet", które wraz z partnerem niemieckim "OWEN" oraz hiszpańskim "BABOBAB" realizuje projekty partnerskie dotyczące kształcenia dorosłych.
24-29 czerwca 2005 - Staż grupy studentów z University of California w Santa Cruz, organizowany w ramach kursu antropologii kultury. Stażyści zapoznali się z ideą pracy Ośrodka "Pogranicze", między innymi uczestniczyli w wykładach na temat wielokulturowości regionu oraz związków Czesława Miłosza z Suwalszczyzną.
8 czerwca 2005 - warsztaty na temat wielokulturowych Sejn oraz prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze" w oparciu o warsztaty edukacyjno-artystyczne Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowy Jorkiem a Sejnami dla klasy gimnazjalnej z Zespołu Szkół "TAK" w Opolu.
5-8 czerwca 2005 - staż grupy studentów z Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Program stażu obejmował warsztaty pogranicza prowadzone w oparciu o pracę Ośrodka "Pogranicze", podróże po Suwalszczyźnie, prezentacje teatralne i filmowe, dyskusje, spotkania.
23 maja 2005 - warsztat Pogranicza w oparciu o programy edukacji regionalnej dla grupy pracowników firmy ZUD Polon-Alfa z Bydgoszczy, którzy odbywali podróż turystyczno-krajoznawczą po Suwalszczyźnie.
17 maja 2005 - Warsztat Pogranicza na temat wielokulturowych tradycji Sejneńszczyzny oraz pracy edukacyjnej prowadzonej przez "Pogranicze" dla grupy oficerów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
16-19 maja 2005 - Grupa studentów wydziału polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studentów z koła krytycznoliterackiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uczestniczyła w stażu pogranicza. Zajęcia dotyczyły związków Czesława Miłosza z Sejeńszczyzną i Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", obejmowały także prezentację programu wydawniczego Fundacji Pogranicze oraz działalność Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.
16 maja 2005 - Prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" dla grupy dziennikarzy z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski odbywających podróż studyjną po Suwalszczyźnie.
23 kwietnia 2005 - Prezentacja pracy Pogranicza (w szczególności programów młodzieżowych) studentom pedagogiki Studiów Zaocznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Oddział w Ełku.
21 kwietnia 2005 - Prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" dla studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku.
16 kwietnia 2005 - Warsztat Pogranicza w oparciu o pracę Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacji Pogranicze studentom animacji kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
2 marca 2005 - Prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze" grupie studentów z Kanady, Austrii, Tajlandii i Hiszpanii, przebywających na praktykach w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach.
Staże - Rok 2005
28 lipca 2011 17:00
28-31 października 2005 - w warsztacie Pogranicza uczestniczyła grupa uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Podczas stażu odbyły się spotkania oraz prezentacje projektów dziecięcych i młodzieżowych.
12 października 2005 - warsztat edukacji regionalnej dla grupy niepełnosprawnych dzieci z klasy II i III Gimnazjum nr 1 z Konina. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z wielokulturowym dziedzictwem pogranicza polsko-litewskiego w oparciu o prezentowaną w Białej Synagodze wystawę 12 miesięcy podsumowującą projekt "Związani z miejscem".
5 października 2005 - prezentacja pracy "Pogranicza" dla 50 osobowej grupy uczniów III klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 35 w Warszawie. Podczas spotkania młodzież zapoznała się z wielokulturową specyfiką pogranicza polsko-litewskiego w oparciu o prezentowaną w Białej Synagodze wystawę podsumowującą projekt "Związani z miejscem".
29 września 2005 roku - warsztat Pogranicza dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i tańca "Dzieci Płocka". Podczas spotkania grupa zapoznała się z działalnością Pogranicza i charakterem prowadzonej pracy w oparciu o młodzieżowe projekty edukacyjne Związani z miejscem oraz Warsztat muzyki tradycyjnej, spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu "Tratwa muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem, a Sejnami".