Stary Most - Podróże

Stary Most - Podróże

BLAGAJ 

W Blagaj znajduje się źródło rzeki Buny, wypływające z jaskini w skale. Na szczycie góry, na wysokości 25 metrów wiją swoje gniazda orły. Poniżej znajduje się klasztor (jeden z najstarszych), po arabsku tekija, z przełomu XV i XVI wieku, zbudowany w stylu tzw. baroku tureckiego. Przebywali w nim derwisze, których celem było połączenie się z Bogiem poprzez rytualną modlitwę, ubóstwo i praktyki ascetyczne. Okoliczni mieszkańcy wierzą, że jest to święte miejsce i kto je odwiedzi i napije się wody z wywierzyska, może liczyć na to, że jedno jego życzenie zostanie spełnione. Z miejscem związana jest również pewna legenda. W dawnych czasach w jaskini mieszkał smok, który żądał za ofiarę dziewic. Zażądał wreszcie Milicę, córkę lokalnego księcia Stefana. Z pomocą dziewicy przyszedł zakochany w niej derwisz Sari Saltuk, który zabił smoka i w nagrodę dostał dziewicę i prawo do wybudowania domu. Ten dom to właśnie tekija, który stoi tam do dzisiejszego dnia.

MEDUGORJE 

Medugorje - jedna z wiosek gminy Citulk, położonej w zachodniej Hercegowinie. Nazwa tej miejscowości po polsku Międzygórze, oddaje jej położenie geograficzne. W czasach rzymskich okolice te należały do okręgu Narony. Archeolodzy znaleźli tu starożytne monety greckie, przywiezione zapewne przez kupców. Pierwsza wzmianka o Medugorje pochodzi z tureckich akt sądowych z lat 1633-34, kiedy toczyło się kilka procesów z udziałem mieszkańców tej miejscowości. Z czasów tureckich zachowały się pozostałości kilku wież obronnych. Medugorje oddalone jest od Mostaru 29 kilometrów.

Dzisiaj słynie z objawień maryjnych. Słynne sanktuarium z górą objawień, gdzie Panna Maria ukazała się po raz pierwszy dzieciom, odwiedzane jest przez turystów z całego świata (taka polska Jasna Góra). W ciągu ostatnich 19 lat przybyło tu kilkadziesiąt milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga - można spotkać tu katolików, protestantów, wyznawców islamu i innych religii świata.

Centralnym punktem pielgrzymek jest kościół św. Jakuba (1969), skupiający miliony pielgrzymów z całego świata. Ludzie przyjeżdżają tu, aby osobiście sprawdzić wydarzenie medugorskie. Od zabudowań do miejsca objawień (Góra Objawień - Podbrdo) prowadzi stroma ścieżka. Pielgrzymi wspinają się po ostrych kamieniach na miejsce pierwszych objawień boso lub na kolanach. W połowie drogi stoi wielki drewniany krzyż (bez ukrzyżowanego Jezusa).

Drugim miejscem objawień jest góra Kriżewac, na której (w oddali) widać krzyż. Do krzyża prowadzi ciężka do przebycia droga, która jest drogą krzyżową (piętnaście brązowych stacji). Krzyż na Kriżevacu ma wysokość 8,56 m i jest wykonany ze zbrojonego betonu. Wmurowano w nim fragment relikwii krzyża, do którego został przybity Jezus Chrystus. Medugorje szybko stało się miastem-jarmarkiem. Turystów na każdym kroku wabią nie tylko figurki świętej Maryi, św. Franciszka czy Jezusa Chrystusa, ale też na przyklad koszulki z napisem "I love Medugorie" czy kostki rubika ze świętą Maryją z Medugorie, sprzedawane tu obok lodów i gum do żucia. Trudno orzec, gdzie przebiega granica pomiędzy sacrum i profanum.

Počitelj 

Trzydzieści kilometrów na południe od Mostaru, na stromym skalistym lewym brzegu Neretwy, znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy. Miała ona stanowić ważny punkt obrony przeciwko najazdom tureckim. W roku 1465 rozpoczęto rozbudowę fortyfikacji, jednak już w 1471 r. Počitelj zdobyty został przez Turków. To oni właśnie w XVII i XVIII wieku nadali miasteczku jego obecny wygląd. Cenne zabytki architektury orientalnej - meczet Hadżi-Aliji, dom Gavran-Kapetanowic, Medresa Sisman-Ibrahim-paszy, wieża zegarowa, karawanseraj, łaźnia turecka poważnie ucierpiały podczas wojny w latach 1992-1995.

STOLAC - Radimlja 

Jest to nekropolia za stećakami, średniowiecznymi kamieniami nagrobnymi. Znajdują się tu 133 pomniki, z których trzy mają kształt krzyży, 37 to płyty nagrobne, 33 mają spadziste zwieńczenia, a 60 to sarkofagi, 63 ozdobione są pięknymi płaskorzeźbami. Najczęściej powtarzającymi motywami są winorośl, wstęgi, tarcze i miecze, łuki i strzały, krzyże, a także postacie ludzi i zwierząt. Na pięciu pomnikach znajdują się napisy cyrylicą.

MOGORJELO 

Mogorjelo to zabytek starożytnej architektury rzymskiej oddalony około 1,5 km od Capljiny. Nazwa tego miejsca pochodzi od imienia męczennika, świętego Makarego - Heramoga- Mogora, stąd Mogorjevo-Mogorjelo. Leży ono na prawym brzegu Neretwy. W latach 1899-1903 archeolodzy odnależli tu pozostałości zabudowań. Prawdopodobnie w IiII wieku p.n.e. było tu gospodarstwo, które spłonęło w III wieku. Na jego gruzach kilkadziesiąt lat później zbudowano piętrowy budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze (tłocznie oliwy, piekarnię, piwnice win). Obiekty te zostały zniszczone zapewne przez Gotów Zachodnich pomiędzy 401 a 403 rokiem, podczas ich wędrówki na Półwysep Apeniński. Pod koniec V wieku w miejscu tym wzniesiona dwie wczesnochrześcijańskie bazyliki, z których jedna poświęcona była właśnie świętemu Makaremu. Zostały one zburzone w czasie wędrówki ludów.

Sarajewo