Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czyżewskim w Gdańsku

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czyżewskim w Gdańsku

Staraniami Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i Instytutu Kultury Miejskiej 20 listopada o godz.18.00 w IKM odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim poświęcone jego najnowszej książce – „Miłosz. Tkanka łączna”. Tom jest zapisem spotkania autora z Czesławem Miłoszem: zawiera eseje, fragmenty korespondencji, rozmowy i wiersz, które zostały przez Czyżewskiego wybrane i ułożone. W zbiorze znajdziemy również niepublikowane dotąd zdjęcia – portrety noblisty. Spotkanie poprowadzi Paweł Huelle.

Gdy Czyżewski czyta i komentuje Miłosza, chodzi mu o mądrość i pocieszenie, jakie przynoszą spotkania z Poetą, nawracanie do jego myśli. To pisanie bliskie medytacji, midrasza, który moglibyśmy wziąć z sobą w wędrówkę, by odczytywać w czasie postojów. Właśnie w wędrówkę, bo przemierzanie świata, wymierzanie go stopą i okiem, życiowa podróż, która wiedzie także w głąb nas samych – jest tu tematem najważniejszym, najintensywniej przeżywanym przez samego Czyżewskiego - napisał we wstępie do książki Andrzej Franaszek.

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim prowadził Paweł Huelle

20 listopada (czwartek), godz. 18.00

Instytut Kultury Miejskiej,

ul. Długi Targ 39/40, Wstęp wolny

Spotkanie autorskie w Gdańsku - Instytut Kultury Miejskiej

ŹRÓDŁO ARTYKUŁU: METROPOLITALNE.INFO

Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista. Współtwórca i szef Fundacji Pogranicze, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Redaktor naczelny pism „Krasnogruda” i „Almanach Sejneński” oraz Wydawnictwa Pogranicze, gdzie prowadzi serie Meridian oraz Sąsiedzi. Opublikował Ścieżkę pogranicza (2001, 2013) i Linię powrotu. Zapiski z pogranicza (2008). Za swoją koncepcję „tkanki łącznej”, czyli pracy kulturowej z historią i pamięcią w konkretnym miejscu i w realnej społeczności został uhonorowany w 2013 roku Nagrodą Dana Davida – jednym z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie humanistyki. Animowane przez Krzysztofa Czyżewskiego sejneńskie „Pogranicze” i krasnogrudzkie Międzynarodowe Centrum Dialogu są dziś jednymi z najciekawszych laboratoriów kulturowych, których metoda i filozofia stanowią inspirację i model dla innych tego typu inicjatyw na świecie.

Krzysztof Czyżewski od kilku lat związany jest z Gdańskiem jako Juror Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.