Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny.
W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. W 1980 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.
Setne urodziny Noblisty będą obchodzone między innymi w Krakowie. Organizatorzy zapraszają na godzinę 12:15 przed budynek Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja 1 na urodzinowy cytrynowy tort i kawę oraz odsłonięcie niezwykłej instalacji HAIKU autorstwa Aleksandra Janickiego. Przestrzeń przed muzeum zostanie zamieniona w wielką Strefę Wolnego Czytania, nie zabraknie także konkursów z książkowymi nagrodami oraz wspólnego słuchania poezji Noblisty.
Również dzisiaj zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w powiecie sejneńskim, w dworku który należał do rodziny Miłoszów. Ma ono być miejscem poświęconym edukacji w regionach pogranicza, praktyce budowania dobrego sąsiedztwa w środowiskach multikulturowych, ma także służyć międzynarodowemu dialogowi, współpracy i wymianie doświadczeń. Otwarcie Centrum zainauguruje Trzydniowe spotkanie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" z udziałem miłośników twórczości Noblisty z całego świata. Zaplanowano szereg wystaw, prezentacji filmowych, koncertów, a także spotkań autorskich oraz debat poetów, filozofów, artystów i polityków.
Europejska Agora jest częścią międzynarodowego programu obchodów 100. rocznicy urodzin Poety pod hasłem "Droga Czesława Miłosza". To wydarzenie zostało wpisane także do programu polskiej prezydencji w UE, jako "Wigilia Prezydencji".
Urodziny Noblisty obchodzone są na całym świecie, między innymi w Chinach, gdzie odbyło się seminarium upamiętniające rocznicę. Była debata, pokazano wystawę dokumentującą twórczość polskiego poety i recytowano jego wiersze.
Za granicą Rok Miłosza jest obchodzony m.in. na Litwie oraz w jego trzeciej ojczyźnie, tj. w Stanach Zjednoczonych (m.in. nowojorskie czytania poezji i konferencja organizowana przez University of Illinois w Chicago). Konferencje naukowe i inne wydarzenia organizowane są także we Włoszech, Francji, na Węgrzech, w Rosji, w Rumunii, w Danii, w Holandii, na Ukrainie, w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. W 23 krajach ukaże się około 50 publikacji (tłumaczeń dzieł Czesława Miłosza).
W hołdzie Miłoszowi swoje logo zmieniła także wyszukiwarka Google. Zamiast "codziennego" znaku można dziś na głownej stronie polskiej wersji wyszukiwarki zobaczyć specjalne, poświęcone poecie Google doodle, czyli logo które zmieniane jest na specjalne okazje. Kliknięcie w logo przekierowuje na wyniki wyszukiwania poświęcone Nobliście.
30.06.2011, Źródło: www.senior.pl