Uroczystość urodzinowa Arvo Pärta 11 września była kulminacją festiwalu muzyki estońskiej Nargen. Kończyły go dni muzyki Arvo Pärta „Albumid” (Album), zorganizowane w różnych miastach Estonii (Tallinn, Tartu, Rakvere, Paide) pod artystycznym kierownictwem TõnuKaljuste. Poprzedził ją wyjątkowy koncert, na program którego złożyły się wszystkie 4 symfonie Arvo Pärta oraz nowy utwór z 2013 roku „Swansong. Littlemore Tractus” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia pod batutą Tõnu Kaljuste. Po raz pierwszy wykonanie 4 symfonii miało miejsce w 2011 roku podczas Nargenfestival w budynku starej odlewni portu Noblessner w Tallinnie. W tym samym budynku zaadoptowanym na salę koncertową odbył się koncert i uroczystość 11 września 2015 roku. Obecny na uroczystości szef ECM Manfred Eicher zapowiedział, że planuje wydanie pierwszej płyty z wszystkimi symfoniami Arvo Pärta.
Na uroczystości obecni byli również architekci z Hiszpanii, Fuensant Nieto i Enrique Sobejano, autorzy zwycięskiego projektu „Tabula”. Według tego projektu powstanie Arvo Pärt Centrum „Aliina” w odległej o 35 kilometrów na Zachód od Tallinna miejscowości Laulasmaa, blisko morza. Miejsce dla budynku zaplanowano w sosnowym lesie, którego nie będzie trzeba wycinać, gdyż drzewa znajdą się również wewnątrz budowli. Centrum mieścić będzie archiwum, salę koncertową, pomieszczenia dla pracy pedagogicznej i naukowej.
zob. też http://jazzarium.pl/aktualnosci/tak-b%C4%99dzie-wygl%C4%85da%C5%82o-arvo-p%C3%A4rt-centre
Dzwony do „Sejneńskiego Tintinnabuli” odlane zostały w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Na każdym z trzech dzwonów, których brzmienie zestrojone jest w trójdźwięk, znajduje się wizerunek Trzech Aniołów – Boga w gościnie u Abrahama według Trójcy Świętej Andrieja Rublowa. Ponadto na dzwonach wygrawerowano trój-słowa: Człowiek Pogranicza – Pontifex – Cziełowiek Pograniczija (cyrylicą); Spes – Sonus – Orient; Fides – Silentium – Occident; Caritas – Consonantia – Borderland. Sejny 2003.
Podczas uroczystości urodzinowej Arvo Pärt zagrał na „Sejneńskim Tintinnabuli”. Podzielił się także z gośćmi tymi słowami: Wiecie co jest najtrudniejsze przy pisaniu muzyki? Koda, ostatnia część, koniec, stretta – tam, gdzie wszystkie nici mają się połączyć. Moi najdrożsi, nie są to puste słowa. Moi drodzy prezydencie, premierze, muzycy, słuchacze, estoński narodzie – gdyby dane mi było dodatkowe życie, nawet wówczas nie zdołałbym spłacić długu wobec was. […] Wybaczcie mi grzechy młodości, których dziś musieliście wysłuchać. Jest ich więcej. Wszyscy jesteśmy nieporadni. Życie już takie jest. Wybaczcie mi. I w ogóle – wybaczajmy. Inaczej nie da się żyć. Bo cóż to za życie, jeśli się nie przebacza? Moi drodzy, zaraz idziemy jeść tort. Mamy tu tak wielu drogi gości… Jest tu drogi Manfred [Eicher], są tu drodzy [Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy], którzy podarowali nam te piękne dzwony… Dziękuję wszystkim. [Posłuchaj całej wypowiedzi Arvo Pärta w audycji radiowej Justyny Piernik „Przestrzenie kultury” w Dwójce - player.polskieradio.pl/
Krzysztof Czyżewski