Rocznica Listu polskich Ojców Soborowych w Rzymie
30 września 2015 16:24
Program wydarzenia, organizowanego przez Ambasady Polski i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, został przygotowany z udziałem "Pogranicza".
W dniach 23-26 października Krzysztof Czyżewski na zaproszenie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowiny-Konopki uczestniczył będzie w uroczystościach w Watykanie.
PRZEBACZENIE - pod takim hasłem świętowana będzie 50 rocznica słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckiech "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Spotkaniu patronują papież Franciszek oraz watykański Sekretarz Stanu Pietro Parolin. Program tego wydarzenia, organizowanego przez Ambasady Polski i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, został przygotowany z udziałem "Pogranicza".
26 października w ramach konferencji "Ku pojednaniu" odbędzie się dyskusja panelowa nt. "List biskupów jako inspiracja dla rozwiązywania współczesnych konfliktów", przygotowana i prowadzona przez Krzysztofa Czyżewskiego. Wezmą w niej udział kardynał Miloslav Vlk z Czech, były Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić oraz ojciec profesor Ciril Hovorun, jeden z przywódców cerkwii prawosławnej w Ukrainie.
Program zainaugurowany zostanie 23 października otwarciem wystawy w Muzeum Watykańskim "Przeprosiny i pojednanie - kardynał Bolesław Kominek, nieznany ojciec Europy" przygotowanej przez profesora Krzysztofa Pomiana i Muzeum Europy w Brukseli.
26 października o godzinie 8 rano w Campo Teutonico w Watykanie odbędzie się uroczysta "Eucharystia Pojednania", koncelebrowana przez biskupów polskich i niemieckich.
Przypadająca w tym roku rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich zainicjowana została listem napisanym przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego Bolesława Kominka. List podpisanym przez 34 biskupów, w tym m.in. Karola Wojtyłę, uznaje się za ważny etap powojennego pojednania polsko-niemieckiego.
Trwajacym od kwietnia obchodom w Polsce, Rzymie, Brukseli i Berlinie towarzyszą m.in. wystawy:
„Pojednanie/Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.” opowiada o trudnym procesie powojennego pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Pojawi się we Wrocławiu i w Berlinie 18 listopada br. – dokładnie w 50. rocznicę podpisania listu. Wystawa do listopada 2016 roku będzie także podróżować po innych miastach Polski i Niemiec.
Kardynał Kominek: nieznany Ojciec Europy. W stronę pojednania narodów Europy” zostanie otwarta tej jesieni w Watykanie. Będzie prezentować sylwetkę hierarchy jako męża stanu. Jak zaznaczają organizatorzy, wrocławski kardynał jako jeden z pierwszych wierzył w drogę Polski ku Europie poprzez pojednanie.
czytaj relacje z konferencji
WIECEJ INFORMACJI W DOKUMENTACH PDF ZAŁĄCZONYCH PONIŻEJ