Najmłodszym często towarzyszą zawsze u nas mile widziani, rodzice i dziadkowie. Oni także uczestniczą w zajęciach, chętnie korzystamy z ich doświadczenia, umiejętności i wiedzy, chętnie sięgamy do ich pamięci i wspomnień.
Początkowo przychodziła do nas garstka dzieci, z czasem jednak wieść o pracowni rozchodziła się - ktoś komuś polecił, dzieci przyjechały z przyjaciółmi i zostawali na stałe.
Dziś liczba dzieci pracownianych to około 30 osób, choć rzadko bywa, że wszyscy są na każdym spotkaniu. Latem drzwi naszej pracowni są otwarte, dołączają do nas dzieci spędzające wakacje w okolicach.
W pierwszym roku, działalności pracowni, nie mieliśmy jeszcze stałego miejsca i korzystaliśmy gościnnie z innych pracowni. Niebawem w budynku zwanym Ptasznikami zaczęliśmy tworzyć swoją własną przestrzeń. Obszerną salę zaczęliśmy przystosowywać do naszych potrzeb, jest tam duży stół do prac plastycznych, szafki na materiały, przestrzeń do zabawy z hamakami, scenka teatralna i miękki dywan do siadania i rozmów. Na ścianach dużo miejsca gdzie możemy prezentować nasze prace, rysunki, malunki, wycinanki, rzeźby .... oraz fotografie z podróży do różnych miejsc, z wizyt gości odwiedzających naszą pracownię.
Pierwsze działania już w naszej pracowni zatytułowaliśmy “Gucio Zaczarowany. Księga dzieciństwa". Chodziło o przybliżenie dzieciom historii krasnogrudzkiego dworu wraz z otaczającym go starym parkiem i postać poety Czesława Miłosza, który jako dziecko często odwiedzał to miejsce. Dzieci dowiedziały się o chłopcu, który biegał kiedyś po tym samym co one dzisiaj parku, a w przyszłości został wielkim poetą, oraz o jego ukochanej książce z dzieciństwa, “Gucio Zaczarowany” Zofii Urbanowskiej. Jest to historia rozpieszczonego, leniwego chłopczyka, którego wróżka zamieniła w muchę, by go nauczyć szacunku do otaczającego świata. Po tej dramatycznej przemianie Gucio spotyka na swej drodze różne stworzenia, których istnienie dotąd ledwie dostrzegał. Z perspektywy owada poznaje prawa przyrody, przeżywa różne przygody i niebezpieczeństwa, uczy się pracy i zmienia podejście do życia, by na koniec odzyskać ludzką postać.
Fabuła książki stała się inspiracją dla dzieci do stworzenia licznych ciekawych ilustracji do tej historii. Potem przyszedł czas na poznanie "mieszkańców parku" z którymi Gucio spotykał się podczas swojej wędrówki, zabawy pod tytułem "gdybym był": muchą, pszczołą, motylem, pająkiem, rybą, ptakiem, myszką.... Mieliśmy również okazje odwiedzić leśną pasiekę z pszczelarzem, a poznawać ptaki uczył nas ornitolog, z muzykiem stworzyliśmy “ptasi” koncert, przy pająku powstały kolorowe pajęczyny na obręczach. Aby móc oglądać niezwykły podwodny świat pływaliśmy po jeziorze statkiem z bulajami w dnie.
Historia Gucia to niewyczerpane źródło pomysłów, ile możliwości twórczych daje choćby pytanie, jak może wyglądać świat widziany okiem owada?
Nasze prace związane z projektem „Gucio Zaczarowany. Księga dzieciństwa” zakończył się uroczystym spotkaniem w listopadzie 2018. Dzieci zaprezentowały krótkie, na wpół improwizowane przedstawienie kukiełkowe “Przygody Gucia”. Kukiełki zrobiły samodzielnie. „Księga Dzieciństwa” składająca się z dziecięcych prac jest największym skarbem naszej pracowni do której już na zawsze przylgnęła nazwa Pracownia Gucia Zaczarowanego. W minionym roku dzieci z pracowni uczestniczyły w całorocznych spotkaniach zatytułowanych "Rok wokół dworu".
Zajęcia dotyczyły tradycji i zwyczajów pogranicza polsko-litewskiego i zmieniającej się wraz z porami roku przyrody.
Dorota Jaczewska i Joanna Rakucewicz