Uczestnikami spotkania byli: Krzysztof Czyżewski (Pogranicze), Witold Dąbrowski (Brama Grodzka, Lublin), Zbigniew Gluza (Karta) oraz Piotr Jakubowski (Dom Spotkań z Historią), debatę prowadziła Weronika Czyżewska -Poncyljusz.
Tematem przewodnim debaty była praktyka kulturowa i edukacyjna instytucji, które od od wielu lat współtworzą kulturę pamięci w Polsce.
Założyciele tych instytucji i środowisk od 1989 r. aktywnie działają na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Należą oni do pokolenia ludzi urodzonych w połowie lat pięćdziesiątych, dla których praca nad pamięcią była naturalną potrzebą nazwania dla siebie na nowo zakłamanej rzeczywistości; przekonanie o znaczeniu pracy kulturowej i edukacyjnej było konsekwencją osobistych doświadczeń związanych z działalnością środowisk kultury alternatywnej lat 70-tych i 80-tych, zaś uczynienie z tożsamości historycznej osi swojej działalności ważnym głosem w dyskusji nad kulturą współczesną. Dziś działalność tych środowisk wykracza już poza doświadczenie konkretnego pokolenia. Wciąż wypracowują nowy język i narzędzia pracy w obliczu zmieniającego się rozumienia relacji między pamięcią i historią, zagrożeń „ery upamiętniania” i emocjonalnej i konfrontacyjnej obsesji pamięci.