Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu była LOKALNOŚĆ. Archiwa społeczne zaproszono do podzielenia się doświadczeniami ze współpracy ze społecznością lokalną w swoich środowiskach, dbałości o pamięć swoich Małych Ojczyzn i pracy nad budowaniem wspólnoty.
Kongres organizowany był po raz czwarty, poprzednie trzy edycje organizował zespół Fundacji Ośrodka KARTA. Czwartą edycję po raz pierwszy organizował zespół Centrum Archiwistyki Społecznej – młodej instytucji kultury, powołanej 31 stycznia 2020 przez Fundację Ośrodka KARTA oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Misją CAS jest przede wszystkim wspieranie archiwów społecznych w zabezpieczaniu i upowszechnianiu zbiorów (m.in. poprzez oferowanie darmowych narzędzi i szkoleń), rozwijanie sieci ich współpracy i popularyzacja idei archiwistyki społecznej.
Kongres Archiwów Społecznych jest fantastyczną okazją do spotkania archiwistów społecznych z całej Polski, wymiany doświadczeń i budowania relacji. W programie tegorocznego Kongresu, poza wyżej wspomnianymi prezentacjami, znalazły się m.in. inspirujące warsztaty, panel dyskusyjny oraz czas na konsultacje i rozmowy.
Kongres odbył się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wzieło w nim udział ponad 100 osób stacjonarnie oraz 200-500 uczestników online.
Program Kongresu 2021
Małgorzata Sporek-Czyżewska opowieść filmowa o Krasnogrudzkim Archiwum Pogranicza
Poprzednie Kongresy z udziałem Pogranicza