To słuchowisko wciągnie w świat chasydzkiej tradycji, zawieszonej między ziemią a niebem. Ożywi pograniczny sztetl, który ma swojego Mesjasza. Połączy misterium i surrealizm literatury jidysz. Ośrodek Pogranicze kończy właśnie przygotowania do wydania pierwszego audiobooka. Pięciominutowa zapowiedź prezentowana jest już w internecie. Zapowiada się obiecująco.
Pierwszy audiobook wydawnictwa Pogranicze w Sejnach ukaże się wiosną – to „Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka (1896-1940), żydowskiego pisarza i poety, urodzonego w Smorgoniach na Wileńszczyźnie i tworzącego w języku jidysz.
W ub.r. książka Kulbaka ukazała się nakładem wydawnictwa Pogranicze, teraz instytucja zdecydowała się na przedstawienie tej mistycznej opowieści w formie słuchowiska.
czytaj całość w Gazecie Wyborczej
Wiosną 2018 roku ukaże się pierwszy Audiobook wydawnictwa Pogranicze: "Mesjasz z rodu Efraima" Mosze Kulbaka w przekładzie Krzysztofa Czyżewskiego.
Mistyczna opowieść zapomnianego „Barda z Wilna” ożywa w poetyckiej interpretacji Krzysztofa Czyżewskiego, którą dopełnia skomponowana przez Mikołaja Poncyljusza atmosferyczna muzyka. Słowo i dźwięk współtworzą wciągające słuchowisko, które przenosi słuchacza w niezwykły świat chasydzkiej tradycji, misteryjnego widowiska i surrealistycznego humoru.
Sprawiedliwi łamed wownicy i desygnowany spośród nich na Mesjasza młynarz Benia, chasydzki nosiwoda Symcha Płachte i Gimpel Filozof, polscy panowie Wróblewski i Lubomirski, uciekająca z domu i błąkająca się w poszukiwaniu Boga córka Lubomirskiego, lichwiarz Lewi Patasznik i jego przepełniona Boską Obecnością córka Lea, białoruski pobożny chłop Kirył, kabalistyczni Lilit i Samael, Archanioł Michał, wreszcie Chrystus ubogich i skruszonych w sercu, zstępujący z krzyża - wszyscy zawieszeni między smorgońskim sztetlem a Jeruzalem, między ziemią a niebem, realnym życiem a snem, prostą mową a sofizmatami, ciepłem zwierząt i małej izby ogrzanej ogniem z leśnego chrustu a chłodem wielkiego pałacu i cynizmu ludzi. Oto niezwykły, ekspresjonistyczno-mistyczny panoptikum Mosze Kulbaka, dla którego świat jest wielkim więzieniem dusz tęskniących za światłem. Aby je wyzwolić, tworzy opowieść, której każdy rozdział jest jak osobny mansjon z misteryjnego widowiska teatralnego, a wędrówka bohaterów przez kolejne kręgi utrapienia i ekstazy zmierza do oczyszczenia ciała i słowa.
Autor - Mosze Kulbak
Czyta - Krzysztof Czyżewski
Muzyka - Mikołaj Poncyljusz
Litografie z cyklu „Sztetl” - Isaahar Ber Rybak